Reklamı Kapat

Kartepeli taksiciler yetkililere seslendi; "Biz üvey evlat mıyız?"

Kartepeli Taksiciler; "Bizlere üç yıl önce ödediğimiz 100 bin TL’nin farkı olan 90 bin TL’yi kim geri ödeyecek? Kartepe'ye taksi kültürünü ancak yerleştirmişken, duraklarımızdan olmak istemiyoruz" ifadelerini kullandılar.

Büyütmek için resme tıklayın

Nilay MERTTÜRK - Kartepe'de "Neden taksi yok?" süreci ile başlayan taksi ve taksicilerin sorunları, 2015 yılında yapılan "T Plakası" ve "Durak" ihaleleri ile tam bir keşmekeşe dönmüştü. Belde Belediyeciliğinden bugüne kadar taksicilik yapan esnaf kendilerine o dönemin yetkililerince söz verilmesine rağmen ihaleye girememiş ve durak yakılmasına kadar gidilen kötü olaylar yaşanmıştı. Olayların üzerinden üç yıl geçti ancak olaylı başlayan Kartepeli taksicilerin hikayesinde sular durmak bilmedi. Şartname gereğince durak ihalesine hazırlanan taksici esnafı hayli dertli.

"ELDE AVUÇTA NE VARSA BURAYA YATIRDIK"

Işıklar Mevkiinde bulunan taksi durağındaki taksici esnafı konuşmasında şunları dile getirdi; "Kartepe’deki duraklar 3 yıl önce ihale edildi. Hemen herkes kendi mahallesindeki, kendi semtindeki durakların ihalelerine girdi. Gücü yetenler ihaleyi kazandı, yetmeyenler açıkta kaldı. Şimdi aradan 3 yıl geçince sen varını yoğunu bu işe harcamış insana diyeceksin ki ‘Ben yeniden ihale yapacağım’. Elde avuçta ne varsa biz bu durağı alabilmek için bitirdik. Ortaya koyduğumuz paranın daha yarısını bile kazanamadık. Onca parayı döktüğümüz bu duraklar ihaleye girdiğimizde yine bize verilecek mi? İhale şartnamesinde 3 yıl sonra durak ihalesi yapılacak yazıyor olabilir. Ama İzmit böyle yapmıyor. Yıllardır taksicilik yaptıkları duraklarda kalıyor esnaf. Kira bedeli belirleniyor. Bizde böyle olsun istiyoruz" şeklinde konuştular.

"90 BİN TL'Yİ KİM GERİ ÖDEYECEK"

Kartepeli taksici esnafı açıklamasında; "Bakın burada sadece para değil üç yılın da emeği var. Üç yıl boyunca kendimizi tanıtmak için el broşürlerinden tutun da, promosyon çalışmalarına kadar bir çok şey yaptık. Vatandaş bizi tanısın, alışsın arasın diye. Artık insanlar "Hey Taksi" diye değil isimlerimizle hitap ediyor. Abi, kardeş olmuşuz bir çoğu ile. Tam sistemi oturttuk derken şimdi ihale süreci geliyor. Bu emeğimiz peki ya paramız ne olacak? Örnek veriyorum Köseköy’de durak ihalesi için 100 bin TL para ödedik. Aynı dönem Uzuntarla'da ki esnaf orada ki durak için 40 Bin TL ödedi. Şimdi bu ihalede Uzuntarla’da bir durak çıktı ve bu ihaleye girdi. Peki bizlere üç yıl önce ödediğimiz 100 bin TL’nin farkı olan 90 bin TL’yi kim geri ödeyecek? Kartepe'ye taksi kültürünü ancak yerleştirmişken, duraklarımızdan olmak istemiyoruz" ifadelerini kullandılar.

"BİZİM PLAKAMIZ 41 DEĞİL Mİ?"

"Taksicilerin dertleri büyük. Belirsizlikten inanılmaz şikayetçiler" diyen Taksici esnafı; "Kendi kendimize soruyoruz bazen "bizim plakamız 41 değil mi? diye inanın. Biz İzmit'e yolcu götürüyoruz. Dönüşte de yol üzerinde Kartepe yolcusu varsa alıyoruz. Ancak Kandıra Sapağında yolcu alan arkadaşımız 15 gün trafikten men ediliyor ve ayrıca para cezası alıyor. Ama İzmitli taksiciler Kartepe'ye gelip yolcu alıyorlar. Bunlar nasıl alıyor dediğimizde de "Bizim Pirelli ile anlaşmamız var" diyorlar. Kartepeli olan biz, Kartepe'nin öz evladı olan biz ama ne Kartepe'den ne de İzmit'ten faydalanamayan yine biz. Bu nasıl bir keşmekeş? Biz üvet evlat mıyız?  Biz Kartepe ilçe kimliğini kazansın diye uğraşırken, kendi ekmeğimizden mi olalım? Yetkililerin Kartepeli taksici esnafının artık sesini duyması gerekiyor" dedi

"BİZE SAHİP ÇIKIN"

"UKOME bu uygulamayı neden bu şekilde yaptığını ve bunu neden yalnızca iki ilçe üzerinde uyguladığını açıklamalı" şeklinde konuşan taksiciler; "Bize değil, biz de dahil taksici esnafına açıklamalı. Bu ilçenin yetkili organları da kendi esnafının yanında olmalı ve öncelikle kendi esnafının haklarını aramalı. Değil UKOME, kendi esnaf ve vatandaşının lehine olmayan bir işte karşısındaki Büyükşehir Belediyesi de olsa halkının hakkını savunmalı. Taksici esnafı Kartepe Belediyesinden kendilerine sahip çıkılmasını istiyor. Üç yıldır emek verdikleri, çilesini çektikleri duraklarında herkes sabit kalmak istiyor. Durak kira bedellerindeki artışa razı ve bunu ödemeye hazırız. Bu ilçede yaşayan, ticaret yapan, kamusal alanda çalışan herkesin sorununa çözüm üretmekle yükümlü olan tüm yetkililere sesleniyoruz sesimizi duyun" diyerek serzenişte bulundular

17 Eylül 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Serdaroğlu - Adamlar haklı elinizi vicdanınıza koyun kardeşim.

Adamlar bir sefer plaka aldı bu alınan kaçıncı Para canını mı alacaksınız insanların bırakında çalışıp millete hizmet etsinler

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 21:47