Reklamı Kapat

Lastik-İş Bayraktar’ın üyelikten çıkarılması için disiplin sürecini başlattı

Lastik-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, genel merkez yönetimini hedef alan açıklamalar yapan Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar’ın üyelikten çıkarılması için disiplin sürecini başlattı

Lastik-İş Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Devlet Hastanesi bahçesinde yumruklu saldırıya uğramıştı. Tedavi altına alınan Bayraktar, saldırının arkasında genel merkez yöneticilerinin olduğunu iddia etmişti. Hem bu iddiaları hem de taburcu olduktan sonra düzenlediği basın açıklamasındaki ifadeleri nedeni ile Yusuf Bayraktar disipline sevk edildi. Lastik-İş Sendikası Başkanlar Kurulu da Bayraktar’ın üyelikten çıkarılması talebi ile disiplin sürecinin başlatılması çağrısında bulundu. Başkanlar kurulunun bu talebine, Yusuf Bayraktar dışındaki tüm şube başkanları ve şube yönetimleri destek verdi. Bayraktar’ın bugün üyelikten çıkarılması bekleniyor. Lastik-İş Başkanlar Kurulu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Lastik-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu 13.09.2019 tarihinde toplanmış ve son günlerde basında yer alan sendikamıza ilişkin haberleri değerlendirerek aşağıdaki açıklamayı yapma gereğini duymuştur.

Bir süredir özellikle Kocaeli yerel basını başta olmak üzere bazı basın organlarında sendikamız Lastik-İş’i hedef alan haber ve yorumların yoğunlaştığını gözlüyoruz. Bu haber ve yorumların büyük bölümünün bir şube başkanımız kaynak gösterilerek yapıldığı anlaşılmaktadır. Sendikamızın Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar’a dayandırılan yalan yanlış haberlerle Onursal Genel Başkanımız Abdullah Karacan ve merkez yönetim kurulu üyelerimiz çirkin iftiralarla karşı karşıya bırakılmaktadır.

Son olarak 09.09.2019 tarihinde Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar’m karıştığı bir kavga haberi basma yansımış ve bu haber de sendikamızı kamuoyunda ve üyeleri gözünde küçük düşürecek şekilde kullanılmıştır. Başkanlar Kurulumuzun hiçbir biçimde herhangi bir saldırgan davranışı onaylaması mümkün değildir. Bu nedenle Başkanlar Kurulumuz Kocaeli Şube Başkanımız Yusuf Bayraktar’a karşı yapılan saldırıyı da kınamaktadır.

Ancak nedeni ne olursa olsun, hiçbir güç veya hiçbir kimse sendikamız Lastik-İş’i karalayamaz. Bir süredir devam eden haber ve yorumlarda olduğu gibi, bu olayda da, Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar’ın sahip olduğu unvan ve yetkilerle bağdaşmayan sorumsuz bir davranış içine girdiği görülmüştür. Yusuf Bayraktar konuya ilişkin olarak 12.09.2019 tarihinde yaptığı basın toplantısında da aynı tutumunu sürdürmüştür. Daha önce, sendikamızın Onursal Genel Başkanı Abdullah Karacan’a saldırarak, anısını lekelemeye çalışanların arkasında duranlardan birinin de Yusuf Bayraktar olduğu anlaşılmıştır. Son gelişmelerden sonra da kendisinin içinde yer aldığı olayın sorumluları olarak sendikamızın Genel Başkanı ile Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin isimlerini vererek suçlamış bulanmaktadır.

Bu ortam içinde, Kocaeli şube Başkanı Yusuf Bayraktar’ın sendikamızı kamuoyu önünde küçük düşüren söylem, tutum ve davranışlarıyla sendikanın itibarına zarar veren ve sendikamızın geleceği ile üyelerimizin hak ve çıkarlarını tehlikeye düşüren davranışlarına daha fazla anlayışla yaklaşılması mümkün değildir.

Çünkü Lastik-İş Sendikası Başkanlar Kurulu olarak, onurlu mücadele tarihi boyunca her türlü saldırıya göğüs germiş bir sendika olan Lastik-İş’in birlik ve dayanışmasını yok etmeye, sendikada ayrımcılık yapmaya ve düşmanlıklar yaratmaya yönelik hiçbir davranışa izin vermemiz söz konusu olamaz. Bu çerçevede Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar’m davranışlarını sendikamızın birliğini bozucu ve tüzel kişiliğini küçük düşürücü gördüğümüzü açıkça vurguluyoruz. Aynı şekilde yaşanan bu gelişmelerden dolayı Yusuf Bayraktar’ın takındığı tutum ve yaptığı açıklamaları doğru bulmadığımızı ve şiddetle reddettiğimizi belirtiyoruz.

Açıkladığımız bu nedenlerle bizler Lastik-İş Sendikası Başkanlar Kurulunu oluşturan Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Kocaeli Şube Başkanı dışında kalan bütün şubelerin Başkanları ve Kocaeli Şubesi dahil bütün şubelerin Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, Genel Merkez Yönetim Kurulumuz’a Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar hakkında üyelikten çıkarma talebi ile Disiplin Kuruluna sevk işleminin başlatılması için çağrı yapıyoruz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi hiçbir kişi ya da kurumun işçi sınıfının göz bebeği olan, 70 yıllık köklü ve onurlu bir mücadele tarihi bulunan sendikamıza zarar vermesine izin vermeyeceğimizi ve bu uğurda tüm Lastik-İş üyeleri ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.''

13 Eylül 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.