Reklamı Kapat

İzmit Belediyesi Eylül Meclisinde araç almaya onay, kredi için ret!

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı 2’nci oturumu Belsa Plaza’da gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen ikinci oturumda araç alımı ve araç alımı için kredi çekilmesi ile ilgili yetki kararı görüşüldü. 199 araç alımı ile ilgili AK Parti grubu şartlı yetki verdi. Bu şartlı yetki ile birlikte aslında İzmit Belediyesi kredi çekerek araç alamayacak.

AK PARTİLİLER KREDİYİ RED ETTİ

Toplantıda taşıt ve iş makinelerinin alımı oy birliği ile komisyondan gelirken özel, kamu ve iller bankasından kredi alımı ise komisyonda AK Partili meclis üyeleri tarafından ret edildi. AK Partililerin kararına muhalefet şerhi koyan CHP grubu adına konuşan Necat Çakır, belediyenin kiraladığı araçların 3 yıllık kirasının 63 milyon lira olduğunu belirtti. buradan hareket ederek araçların kiralama yerine satın alınmasının daha avantajlı olduğunu gördüklerini söyleyen Çakır, “183 araç için 60 ayda 106 milyon 560 bin lira ödüyoruz. Aylık kira ödemeleri hiç değişmeyeceğinden hareketle bu hesaplamalar yapıldı" dedi.

36 MİLYON 624 TL BELEDİYENİN KASASINDA KALACAK

183 araç satın almak istediğimizde ise kredi miktarı 45 milyon lira. Faiz gideri 15 milyon, toplam kredi maliyeti 60 milyon 163 lira. Bu araçların bakım, onarım, sigorta gibi giderleri olacak. 36 ay içinde toplam giderleri 7 milyon 560 bin lira olduğu öngörüldü. Kredim maliyeti ve toplam bakım giderleri 77 milyon 700 bin lira. 36 ayın sonunda bizim kredimiz bitecek. 3’üncü yıldan sonra araçların tamir ve bakımları daha fazla olacaktır. 24 ay için 6 milyon gider oyarak yazdık. Tamir ve bakım parası çıkartıldığında 37’inci haftada1 milyon 526 bin lira belediyeye avantajlı duruma getiriyoruz. 60’ıncı ayda 36 milyon 624 bin lira belediyenin kasasında kalıyor. En önemlisi ile 36 ayın sonunda 183 aracımız olacak ve hiçbir borcu olmayacak” dedi.

"BİLGİ YETERSİZ"

AK Parti Grubu adına Hayrettin Ünlü konuşmasında; “Bakım onarım giderleri, sigortaları, kaskoları, kazaları, parça giderleri dahil tüm araçların tahmini kiralama bedeli 59 milyon 189 bin lira olarak gerçekleşme ihtimali var. Satın alınacak 199 araç için Tahmini DMO fiyatları ile tahmini bakım onarım giderleri kaza ve parça giderleri dahil 36 aylık vadeli kredi ile satın almada 85 milyon 103 lira olacak. 48 aylık vadeli kredi ile satın almada 91 milyon 103 lira olacak. 60 aylık vadeli kredi ile satın almada 98 milyon 103 lira olacak. Ancak kredi çekerken bu kredilerin daha yüksek olma ihtimalleri de vardır. Bu araçlara Kasko yapılamamaktadır. Kasko yapılamadığı için kaç kaza yapacağı ve kaçının perte çıkacağı belli değildir. Bu araçların bakımı için 30 kişiye yakın bir personel giderleri oluşacaktır. Yapılan çalışmalarda tam ve sağlıklı olarak satın alınmanın mı yoksa kiralamanın mı karlı olduğu ile ilgili komisyona tam bir bilgi getirilememiştir" dedi.

"BORÇLANMAYI DESTEKLEMİYORUZ"

Ünlü; "50 milyon kredi kullanıldığında 36 ayda 17 milyon 48 ayda 23 milyon, 60 ayda 30 milyon faiz ödeneceği görülmüştür. Belediyemizin ihtiyacı olan, daha önce de kiralama yapılması için yetki verdiğimiz araçların şu anki kiralanan araç sayısından 16 adet daha fazla olmasına rağmen şehrimizin hizmet almasının aksamaması için Cumhur İttifakı olarak belediyemizin öz kaynakları ile satın alınmasına yetki veriyoruz. Ancak bu araçları almak için kredi çekme yetki talebini, kamu zararı oluşturacağı düşüncesiyle uygun görmüyoruz” dedi.

ÇOK ÇALIŞTIK

Grup adına yapılan konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, “Az kullanılan araçların alınması, çok kullanılan araçların ise kiralanmasını doğru buluyoruz. Biz bu konuda çok çalıştık. Gerçekten borçlanmayı doğru bulmadığımız ve kamu yararını gözeterek bu kararı uygun gördük” dedi.

Özgür Kocaeli

13 Eylül 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.