Reklamı Kapat

Sarıbay'dan Sakarya Meydan Muharebesi yıldönümü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası sayılan Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlanmasının 98. yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

“Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki ordumuzun işgal kuvvetlerini büyük bir bozguna uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olmuştur. Dünya harp tarihinde en uzun meydan muharebesi olarak geçmiştir. İki tarafın da verdiği büyük kayıplar sebebi ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra olarak anılmıştır. Ata’nın ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunmaz.’ sözleri ile anlattığı askeri taktik ve orduya kazandırdığı moral, Anadolu’da karış karış ilerlemeye başlayan düşman birliklerini yıpratmıştır. Bir an olsun yenilgiyi düşünmeden vatan için canını siper eden birliklerimiz 23 Ağustos 1921-12 Eylül 1921 tarihleri arasında tam 22 gün 22 gece savaşmıştır. Sakarya Nehri’nin batı kısmına doğru çekilen ve bölgeyi terk eden işgal kuvvetleri sayıca ve itilaf devletlerinin verdiği destekle her türlü üstünlüğe sahip olmalarına rağmen emsali görülmemiş bir bozguna uğratılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kaderini ve seyrini değiştiren bu muharebeden tam bir yıl sonra Büyük Taarruz zaferinin temeli, Sakarya Meydan Muharebesi’nde atılmıştır. Milletimizin bağımsızlığını kazandığı Kurtuluş zaferini ordularımızın canını dişine takarak, düşmanın İç Anadolu’da ilerlemesini engelleyerek kazandığımız galibiyete borçluyuz. Sakarya Meydan Muharebesi’ni ve nice cephede askeri dehası ile bizlere kazandıran Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna can veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, saygı ve minnetlerimi sunuyorum”

12 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.