Reklamı Kapat

CHP İzmit’te etekteki taşlar döküldü

CHP İzmit İlçe Örgütü’nün Danışma Meclisi KYÖD’de gerçekleştirildi. Hararetli geçen toplantıda partililer eleştirilerini örgüte sundu.

+10
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmit İlçe Örgütü KYÖD’de danışma meclisi düzenledi. Gerçekleştirilen meclis toplantısına CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Songül Kaya, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve çok sayıda parti üyesi katıldı.

HÜRRİYET GEÇ GELDİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise 18:30’da başlayan toplantıya yaklaşık 1 saat geç geldi.  Meclis divanına ilçe sekreteri Arda Başaran ve Osman Cebeci seçildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan ilçe başkanı Hakan Çakar: " Bizler belediye başkanımıza inanıp seçimi kazanacağımızdan şüphemiz olmadı. 15 yıl sonra İzmit'i kazanmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

KÜÇÜKKAYA, “İTTİFAKTA HDP’DE VAR”

Toplantıda konuşan CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya seçimde HDP ile ittifak yaptıklarını söyleyerek: “2014'te kazandığımız seçimi FETÖ organizasyonuyla elimizden aldılar. Ben 4 buçuk yıl ilçe başkanlığı dönemimde her şeyi gördüm. Olağanüstü hal bile gördük. İzmit'te ciddi konular var. Biri MİA. Aslanlar gibi bunu yaptırmadık. Neredeyse İzmit'e çöp fabrikası kurulacaktı buna engel olduk. Hep birlikte hareket edelim. Bu seçimleri kazandık ama ittifak var. Bu ittifakta İYİ Parti var kabul edin etmeyin HDP var” dedi.

YILDIRIM,” DANIŞMA KURULUNUN MODELİ BU DEĞİL”

 CHP İzmit İlçe eski başkanı Selman Yıldırım yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Danışma kurulu toplantımızın modeli bu değil. Bu açık kürsü. İlçe örgütü, çalışma raporlarını sunar. Format da budur. Raporlar değerlendirilir. Burada şu an öyle bir şey yok. 102 mahallenin 39'unda birinci olmuşuz. Bu seçimde 91 mahallede oyumuzu arttırmışız. 11 mahallede oyumuz düşmüş. Oyumuzun düştüğü mahallelerde araştırma yapmalıyız. Hatırlatmam gereken birkaç konu var. Seçimlerde uyumun ne kadar güçlü olduğunu gördük. Belediye başkanımızın adaylığına kimse karşı çıkmadı. Seçimden sonra bu uyumu göremedim. 30 Ağustos'ta kutlamalarda milletvekillerimizi göremedik. Davet edilip gitmedilerse yanlış yaptılar. Davet edilmedilerse belediye başkanı yanlış yapmıştır. Bizim uyumlu çalışmamız lazım” diye konuştu.

AKBULUT,”PARTİMİZİN TEMELİ GENÇLERE SAHİP ÇIKIN”

Partililerinden gençlere sahip çıkılmasını isteyen İzmit ilçe gençlik kolları başkanı Engin Akbulut: “Bir pankartı bile hazmedemeyen AKP iktidarına karşı nöbet tuttuk. Bugün burada örgütümüzün önünde bir kez daha haykırmak istiyorum; partimizin temeli gençlere sahip çıkın. Bizler her türkü mücadeleye hazır CHP gençleriyiz. AKP kaybetme sendromunu hala atlamadı. Bizim belediye başkanımızı sorgulamak AKP’lilerin haddine değil. Bizler partimizin yerelde ve genelde iktidar olacağını düşünüyoruz ve inanıyoruz” ifadelerine yer verdi

SÖZER, “SEÇİMLERİ KAZANDIK MI SANIYORSUNUZ”

Programda konuşan CHP’li Sefa Sözer şunları söyledi, “Meclis üyesi arkadaşların hiç arkasında durmadınız. Bunlar Patagonya’dan gelmedi. İzmit’te aday arkadaşlarımız da bu partinin insanlarıydı. Kimse yanlış anlamasın. Ama ben 40 yıldır bu partinin içindeyim. Tanımadığım meclis üyeleri var. Yine bizleri de tanımayan meclis üyeleri var. Bu meclis üyeleri belirlenirken liyakata dikkat ettiniz mi? Mecliste gerideyiz. Kimse bunu düşünmedi mi? Siz seçimleri kazandık mı sanıyorsunuz? Son 147 günde İzmit İlçe Örgütü olarak Başkan Hürriyet’e işe alınacaklar listesi vermek dışında başka ne yaptınız? Hiç proje sundunuz mu?” diye sordu.

MOLLAOĞLU,”BEN ÖLÜYORUM CENGİZ HALA İL BAŞKANI”

Eski belediye meclis üyesi Turan Mollaoğlu, “ Bakın ben bugün çıkıp az konuşacağım. Şu partiyi artık gençleştirin. Gençlere güvenen. Bizim bu protokolde oturanlar kısmını 50’nin altına düşürmemiz lazım. Yoksa bir şey olmaz. Yok onun gönlü olsun yok bunun gönlü olsun diye hareket ediyoruz. Adamın işi bitmiş hala koltuk peşinde. Vekillik denemiş olmamış belediye başkanlığı denemiş olmamış çizik üstüne çizik yemiş ama hala bir yerlerde dolaşıyor. Delege olmaya çalışıyor bilmem ne. Bakın biz Cengiz Sarıbay’la beraber meclis üyeliği yaptık. Yahu ben ayakta duramıyorum artık yaşım itibarı ile. Ölüyorum. Cengiz hala il başkanı. Gençleştirin şu partiyi gençleştirin. Yoksa başarılı olamayız. Gençlere güvenin artık” dedi.

GENÇTÜRK, “SİYASİ RAKİPLERE MALZEME VERMEYECEĞİZ”

CHP'li Avukat Nazım Gençtürk, "Danışma kurulları siyasi mahrem olduğundan dolayı önceki dönem basına kapalı ederdik. Basın önünde partisini eleştirmek istemeyenlerin olduğunu görebiliyorum. Siyasi rakiplerimize malzeme vermeyeceğiz. Seçimlerden 2 ay sonra toplantı yapılması gerekirdi. 6 ay geçti. Erken toplansaydık. Liyakatın parti içerisinde iki dudak arasında olduğunu tartışmalıydık. İlçe örgütünün hiçbir biriminin neden çalışmadığını tartışmalıydık. Neden bugün salonu gençlik kollarının değil de ilçe yöneticilerinin süslediğini tartışabilseydik. 6 ay çabuk geçer. Önümüzde 5 yıl var. Keşkeler uzatılabilir" ifadelerine yer verdi.

YILDIZ, “BİZE SAHİP ÇIKILMADI BARİ ŞİMDİ GENÇLERE SAHİP ÇIKIN”

CHP üyesi Yasin Yıldız yaptığı konuşmada İzmit Belediyesindeki işe alımları eleştirdi. Yıldız, "Ben aslında buraya bazılarını yermek ortamı da germek içinde çıkmıştım. Ancak buna gerek yok. Size bazı isimleri okudum. O arkadaşlarımız CHP yüzünden fişlendi. AKP hükümeti tarafından işe giremiyor. Ama geçen gün dört ay önce partiye üye olan birini gördüm. Belediyede bu genç işe başlamış. İlçe başkanım yanlış anlamasın Ama galiba Mehmet Ümit Küçükkaya hala ilçe başkanlığından istifa etmemiş. Neden diğer eski ilçe başkanlarımız bu işe alımlarla ilgilenmiyor da bir tek Mehmet Ümit Küçükkaya ilgileniyor? Bizlere sahip çıkılmadı. Ama şimdiki başkanlar gençlere sahip çıksın. Bizim isteğimiz bu” dedi.

HÜRRİYET,”ONLARIN ATTIĞI İFTİRA BİZE YAPIŞMAZ”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şunları söyledi: “Bugün zamanında katılmak istedim ama ziyaretçilerimiz vardı. Bir de onlar da randevularına geç kaldı. Beklemek durumunda kaldık. Bu sebeple danışma kurulu toplantısına maalesef geç kaldım. Buradaki konuşmalar muhakkak raporlanacak. Bunları tüm dikkatimle okuyacağım. Çünkü bugün işimiz konuşmak değil dinlemek. Seçim sürecinde tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü çok yürekten çalıştılar. Çok çalıştılar. Siz benim ailemdiniz. Biz iyi ki bir ve beraberiz. Bir aileyiz. Ciddi bir linç kampanyası karşısında kaldım. Boş işlerle de uğraşmak zorunda kalıyoruz. Biz bunlarla uğraşırken biriler suni gündemler yaratıyor. Karalama ve iftira politikaları içindeler. Onların attığı iftiralar bize yapışmaz. Biz CHP’liyiz. Bu sebeple onlardan korkmuyoruz. Bunlar daha olacak. Korkarsam namerdim” dedi.

AKAR, “CHP’DEN TERÖRİST ÇIKMAZ”

Toplantının sonunda konuşan CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar birleştirici yapıcı bir konuşma yaptı. Belediye Başkanı Hürriyet’e yapılan linç kampanyasına değinen Akar, “Bunlar muhalefet yapmayı bilmiyorlar bu yüzden de ne yapacaklarını şaşırdılar. Bence çok ciddiya almayın. Boşverin Ti’ye alın. Ülkeyi kuran partiden kimse terörist aramasın. 96 yıldır ayakta kalan dünyada 4 partiden biriyiz. CHP’den terörist çıkmaz. Bizler şimdiye kadar olduğu gibi milli değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz “ dedi.

AKAR, “KİŞİLER DEĞİL CHP ÖNEMLİDİR”

Değişim rüzgarının başladığını dile getiren Akar, “İktidara yürüyoruz. Bizler seçimlerde ne Fatma Kaplan Hürriyet, ne Ekrem İmamoğlu, ne Mansur Yavaş için değil Cumhuriyet Halk Partisi için çalıştık. Kazanılan bu başarıyı taçlandırmamız gerekir. Başarısız olmalarını isteyenler şunu bilmelidir ki bu başarısızlık kişinin değil CHP’nin başarısızlığı olarak görülür. Bizde kişiler değil, CHP önemlidir” diye konuştu.

AKAR, “GENÇLER BİZİM GENÇLERİMİZ”

Partinin gençleşmesi eleştirilerine de değinen Akar, “Partimiz gençleşiyor. Yapılan ön seçimde listenin yüzde 90’ı değişti. Parlamenterlerin birçoğu değişti. Birçok genç belediye başkanımız var. Gençlerimiz bu koltuğu artık bize verin demekten ziyade mücadele etmeli. Verecekleri mücadele ile hak ettikleri yere geleceklerdir. Gençler bizim gençlerimiz. Onları seviyor destekliyoruz” dedi. Güzel bir danışma olduğunu belirten Akar, “Eksiklerimiz mutlaka vardır. Ama eleştirilerimizi birbirimize söylememiz gerekir, dışarıda birbirimizi kötülemeyelim” ifadelerini kullandı.

SARIBAY,SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI KONUSUNDA UYARDI

Danışmada konuşan CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay birlik beraberlik mesajı verdi. Güzel bir danışma olduğunu dile getiren Sarıbay, “Partilileri sosyal medya paylaşımları konusunda daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Gençlerin her zaman yanında olduğunu belirtti. Gerçekleşen danışma kuruluna katılanlara teşekkür etti. Fatma Kaplan Hürriyet’i de savunan Sarıbay, “Cumhuriyet Halk Partisi’nde kimse terörist aramasın. Böyle bir şey asla söz konusu olamaz “ dedi.

ÇAKAR GENÇTÜRK’E YÜKLENDİ

CHP İzmit İlçe Örgütünün danışma kurulu toplantısında son konuşan isim İlçe Başkanı Hakan Çakar oldu. Nazım Gençtürk’ün yaptığı konuşmaya atıfta bulunan İlçe Başkanı Çakar, son dakikada salonun süslenmesiyle ilgili konuştu. Çakar, “Bu arada salonumuzun süslenmesine yardımcı olan ilçe gençlik kolları başkanlarımıza, Mehdi kardeşimize teşekkür ediyorum. Geçen danışma kurulunda bu görev Nazım Gençtürk’teydi. Ama maalesef tek bir bayrak bile yoktu ve bunun için özür dilemek zorunda kalmıştık” dedi.

GENÇTÜRK,”O GÖREV BENDE DEĞİLDİ”

Nazım Gençtürk bu sözlere itiraz etti. Gençtürk, “Benim o gün İstanbul’da davam vardı. O görev bende değildi. Siz benim salon süslemesine yetişemeyeceğimi biliyordunuz ve divana yazdınız. Burada insanları yanıltmayın” dedi.

WHATSAPP YAZIŞMALARI

Daha sonra Hakan Çakar, “WhatsApp yazışmaları halen duruyor. İstersen çıkarıp göstereyim” dedi. Nazım Gençtürk ise, “Hadi göster o zaman. Senin söylediğin gibi değil” cevabını verdi. Bu sırada partililer araya girdi ve danışma kurulu kapatıldı.

GÜNAN,”OYUNUNUZA GENÇLERİ ALET ETMEYİN”

Daha sonra ise geçmiş dönem gençlik kolları başkanı Mehdi Kaan Günan divan masasına geldi. İlçe Başkanı Hakan Çakar’a çıkışan Günan, “Olay sizin anlattığınız gibi değil. Bunu herkes biliyor. Oynamaya çalıştığınız oyuna gençleri alet etmeye çalışmayın” dedi. Bu sırada İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Milletvekili Haydar Akar araya girdi ve ortam sakinleştirildi.


 

 

11 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.