Reklamı Kapat

EMEP'li kadınlardan Emine Bulut tepkisi

Kırıkkalede 38 yaşındaki Emine Bulut eski eşi Fedai Baran tarafından öldürüldü. Emine Bulutun saldırının ardından sarf ettiği Ölmek istemiyorum feryadı sosyal medyada Ölmek istemiyoruz tepkisine dönüştü.

Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü üyesi kadınlar da olaya tepki göstererek insanca yaşam ve yaşatmak için mücadele çağrısında bulundu. Emek Partili Kadınlar olarak yapılan açıklamada 2019un ilk altı ayında 214 kadın katledildi.

2018 de ise 395 kadın katledildi. Bu yan yana gelen rakamlar sadece bir sayı değil. Kadınların kız kardeşlerimizin çocukların bütün bir ömrü. Yaşanan kadın cinayetleri bu sistemin sosyal bir sonucudur. Alınmayan önlemler tahrik ve iyi hal indirimleri koruma kararlarının uygulanmaması kadın katillerini koruyan yasalar kadınlara baskı ve üstünlük kuran hayatımıza yer eden mecliste fabrikada sokakta televizyonda gazetede karşımıza çıkan kadını yok sayan şiddeti tacizi meşru kılan kadın cinayetlerini sıradan anlık öfke kadının tahrik etmesi hatta kadının kaderi haline getiren erkek egemen konuşmalar tüm bunlar ölümleri hazırlayan yollardır denildi.

Kadın cinayetlerinde verilen tahrik indirimleri kravat takım elbise iyi hal indirimleri ile bugün erkek egemen adalet kız kardeşlerimizi bizden almaya devam ediyor diyen Emek Partili Kadınlar Bunun esas suçlusu ise her gün yeniden eşitsizliği üreten şiddeti tacizi yok sayan iktidar politikaları ve onun sözcüsü olan yandaş medyadır. 23 Ağustos Cuma günü hepimizin gördüğü videoda Emine Bulut eski eşi Fedai Baran tarafından 10 yaşındaki kızının gözü önünde öldürüldü. Ölmek istemiyorum dedi kızı ise Anne lütfen ölme dedi.

Emine Bulut artık aramızda değil. Bir kız kardeşimizi daha kaybetmemek yaşanan kadın cinayetlerinden hesap sormak için artan şiddete tacize tecavüze kadın cinayetlerine karşı her alanda mahallemizde iş yerinde sokağımızda okulumuzda bir araya gelerek insanca yaşam ve yaşatmak için mücadele etmeliyiz çağrısında bulundu. Yapılan açıklama Biz Emepli Kadınlar olarak 6284 sayılı yasa ve İstanbul sözleşmesinin uygulanmasını istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi kadınların her türlü şiddetten korunması kadınlara yönelik şiddetin faillerin kovuşturulması yargılanması ve cezalandırılması için titizlikle hazırlanmış bir metin talebiyle son buldu.

23 Ağustos 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.