Reklamı Kapat

Kocaeli Barosundan Yargıtay’a ‘Külliye’ tepkisi "Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmıyoruz"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak Adli Yıl Açılış Töreni'ne İstanbul, Ankara ve İzmir baroları katılmayacağını açıklarken; Kocaeli Barosundan da "Katılmayacağız" açıklaması geldi.

Adli Yıl Açılış Töreni 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Bu tören için Yargıtay her şehrin barosuna bir davetiye gönderdi. Ancak barolar törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak olmasından dolayı katılmayacaklarını belirtti.

İstanbul, Ankara, İzmir barolarının haricinde Muğla, Adana, Bursa Ordu, Aydın, Antalya, Van ve Kocaeli baroları da törene katılmayacaklarını açıkladı.

KATILMAYACAKLAR!

Yargıtay Başkanlığı’nan 2019-2020 Yargı Yılı açılış törenine katılmayacağını duyuran İzmir ve İstanbul barolarından sonra Bursa, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Ordu ve Van Kocaeli baroları da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törene katılmayacaklarını açıkladı.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNE BAĞLI KALINACAK'

Katılmama kararı sonrası Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir açıklama yapıldı. Baro adına yapılan açıklamada, “Kuvvetler ayrılığı ilkesi; adalet, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatıdır. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının tesisi, bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı kalınması ile mümkün olacaktır" dendi.

"KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"
Açıklamanın devamında, “Bu nedenle ‘Yargı Yılı ‘açılışının Yürütme’nin idare merkezinde değil Yargı’nın merkezinde/ evinde yapılması gerekli, değerli ve önemlidir. Yürütme erkinin temsilcilerinin sadece ve sadece davetli olarak katılabileceği ‘Adli yıl ’ açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı kongre merkezinde yapılacak olması ‘Yürütme’nin , ‘Yargı’ya müdahalesini kabulden öteye bir anlam taşımamaktadır. ’Hukuk Devleti’ , ‘Adalet’ kavramları ile yargılama süreçlerinin ‘Hukukun Evrensel İlkeleri’ne ne denli kıymet verilerek yapıldığının tartışma konusu olduğu ülkemizde bu durumun bağımsız savunmanın meslek örgütleri olan Barolar nezdinde kabul edilmesi mümkün değildir.” ifadeleri kullanıldı

"NAZİK DAVETE İCABET EDEMEYECEĞİZ"
Gültekin Candemir açıklamanın devamında ise, “Bu nedenle Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan nazik ve naif davete icabet edemeyeceğimizi bildirdik. Kocaeli Barosu olarak; adalet, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan Cumhuriyet’in temel değerlerine, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduğumuzu ifade etmek isteriz.” dendi

17 Ağustos 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Mehmet Şahi̇n - O kirli yürekler le ne işi var külliyede baronun defolsun gitsin nereye gidiyorsa gitsinler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 20:10
01

Aleytte Işler Zaman - Baro degil baron sanki tamda tın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 16:17