Gürer: “Devletin ofisi ortada yok, çiftçi tüccara mahkûm”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer seçim bölgesi olan Niğdenin Çiftlik ilçesi Bozköy Divarlı Ovalıbağ Azatlı kasabalarında buğday hasadı yapan çiftçilerle bir araya geldi buğday çiftçisinin sorunlarını dinledi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

TMOnun buğdayda açıkladığı taban fiyatın Niğdeye hiç uğramadığını söyleyen Gürer Tüccar çiftçiye geçen yılın fiyatını veriyor ortada ofis yok ki çiftçi ürününü satsın artık durum o kadar vahim bir hale geldi ki çiftçi tüccarın ayağına gidiyor ürünümü al diye dedi.

ÇİFTÇİ TÜCCARIN AYAĞINA GİDİYOR

Buğday hasadı başladı. Buğday için Toprak Mahsulleri Ofisi taban fiyat olarak bin 350 liradan alım yapılacağını söylemişti fakat şu an Niğdede çiftçi bin 100 liradan ürününü tüccara zor satıyor. Hatta çiftçi tüccarın ayağına gidiyor ürünümü al diye. Geçen sene de bin 100 lira olan fiyat bu yıl da değişmedi fakat maliyet gelen zamlarla ikiye katladı.

ÇİFTÇİ TÜCCARA HER ŞEKİLDE MAHKÛM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın bu yıl buğday taban fiyatını ton başına bin 350 liradan açıkladığını hatırlatan Gürer Konuşmasında Sayın Erdoğan hububat alım fiyatını hasat dönemi başlamadan açıklayarak üreticinin emeğine göz diken fırsatçıların önüne geçileceğini söylemişti. TMO tarafından geçen yıl ton başına bin 50 liradan alınan sert ekmeklik buğdayın fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla ton başına bin 350 lira olmuştur demişti. Bu fiyat Niğdeye hiç uğramadı. TMO bölgede alım yapmıyor. Çiftçi bir traktör buğdayı Niğdede ofise götürse 70 km yol gidiş-geliş mazot parası da maliyete eklenecek. Tüccar peşin 1100-1150 TL aralığı fiyat verince çiftçinin depolama olağanı da yok mecbur ürünü tüccarın verdiği fiyata satıyor dedi.

DESTEKLER VE TEŞVİKLER ÇİFTÇİYİ SOLUKLANDIRMAYA YETMİYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer üreticinin maliyet artışına rağmen yapacak bir işi olmadığı için zoraki toprağını ektiğini belirterek Kendi emeğini katmadan yaptığı maliyet hesabında gübre ilaç tohum mazot ve elektriğe sürekli gelen zamlar çiftçiyi perişan ediyor. Çiftçi kredi kullanıp borçlanmış. Bu durumda nakit para gerek ki icralık olmasın. Tüccar bin 100 lira dediğinde çiftçinin fiyata hayır diyecek dermanı yok. Bölgede fasulye patates buğday dönüşümlü ekiliyor. Su maliyeti de üreticiyi düşündürüyor. Suyu daha az verince verim düşüyor. Üretici tohumda da sorun yaşıyor Bölgede genelde karabuğday ekiliyor. Bire on-on beş arasında tane verimi sağlanıyor. Girdi fiyatları çiftçinin soluğunu kesme noktasına gelmiş. Destekler teşvikler çiftçiyi soluklandırmaya yetmiyor. TMO fiyatı çiftçi için yetersiz derken ortada TMO yok. Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyat Niğdede çiftçi için sadece sözde kalmış. Tüccar geçen yıl fiyatından alım yapıyor. Çiftçi keseden yemeye devam ediyor dedi.

ÇİFTÇİ ÇOK MUTSUZ

Çiftçinin ektiğinin ve emeğinin karşılığını alamadığını ve bu sürecin ülkemizi ithal ürüne mecburiyetini artıracağını ifade eden CHPli Gürer Şu anda bölgede buğday arpa çavdar hasadı var ama çiftçi çok mutsuz. Tüccar çiftçinin ürününü geçen yılla aynı fiyata alıyor. Çiftçi ektiğinin karşılığını alamıyor sıkıntı büyük. Devletin açıkladığı bin 350 lira olan rakamı Niğdede henüz gören yok dedi.

ÇİFTÇİNİN NEFES ALACAK HALİ KALMAMIŞ

Çiftçinin ayrıca sulama suyunda büyük sıkıntısı olduğunu dile getiren CHPli Gürer çiftçi zor durumda artık nefes alacak hali kalmamış. Çiftçi Sulama için kuyu açtırmaya çalışıyoruz diyorlar ki kooperatif bölgesisiniz kuyu açamazsınız. Kooperatife gidiyoruz sulamanın saati 70 lira diyorlar. Elektrik mazot ilaç gübre tohum.. Bunların maliyetini saymıyoruz bile diyor. Tabi bu ürünler yetiştirmesi zor ürünler. Ekimi dikimi  tohumu gübresi ilacı İşçiliği hiçbir çiftçi katmıyor hesaba zaten. Sulama suyu yeraltından kuyulardan elektrikle çıktığı için bu anlamda da ciddi bir maliyet artışı oluyor. Elektriğe gelen her zam çiftçiyi mahvediyor dedi.

15 Ağustos 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.