Reklamı Kapat

Gürer: “Yerli esnaf tükeniyor, yabancılar bayram ediyor”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürerin yazılı soru önergesine cevap veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türkiyenin acı gerçeğini ortaya koydu. Bakan Pekcan 2019 yılının ilk 7 ayında 7.837 adet yerli şirketin kapandığını ülkemizde tamamının yabancı uyruklulara ait olan 8. 661 adet şirketin kurulduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürerin 2019 yılı itibarıyla kapanan devredilen ve birleşen yerli ve yabancı firma sayısına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktaya yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine yanıt Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcandan geldi.

DEVREDİLEN VE KAPANAN ŞİRKET İSİMLERİ VE KAPANMA NEDENLERİ NEDEN AÇIKLANMIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer yanıtlanması istemiyle 2019 yılı an itibariyle kapanan devredilen birleşen yerli firma sayısı isimleriyle beraber kaçtır Devredilme birleşme ve kapanma gerekçeleri ayrı ayrı olmak üzere nedir 2019 yılı an itibariyle kapanan devredilen birleşen yabancı firma sayısı isimleriyle beraber kaçtır Devredilme birleşme ve kapanma gerekçeleri ayrı ayrı olmak üzere nedir 2019 yılı an itibariyle Türkiyeden çekilen yabancı firma sayısı kaçtır Çekilme sebepleri ayrı ayrı olmak üzere nedir şeklindeki sorularını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktaya yöneltti. Cevap Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcandan geldi. Bakan Pekcan 2019 yılının ilk 7 ayında kapanan devredilen ve birleşen yerli ve yabancı firma sayılarını açıkladı ancak isimler ve kapanma sebepleri sır olarak kaldı.

ŞİRKETLERİMİZ BİR BİR KAPANIRKEN YABANCILAR ÜLKEMİZE KÖK SALIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürerin yazılı soru önergesine yanıt Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcandan geldi. Bakan Pekcan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi MERSİS verilerine göre ülkemizde 01.01.2019 - 29.07.2019 tarihleri arasında

Kurulan şirket sayısı:  47.078 adet

Kapanan şirket sayısı: 7. 837 adet

Birleşme işlemi ile başka şirkete devir olan şirket sayısı: 853 adet

Birleşme işlemi ile başka şirketi devir alan şirket sayısı: 763 adet

Ortaklarının tamamı yabancı uyruklu olarak ise

Kurulan şirket sayısı: 8.661 adet

Kapanan şirket sayısı: 871 adet

Birleşme işlemi ile başka şirkete devir olan şirket sayısı: 25 adet

Birleşme işlemi ile başka şirketi devir alan şirket sayısı: 41 adet olduğu tespit edilmiştir yanıtını verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 2018 yılında başlayan krizin firmalar ve şirketler üzerinde etkisinin görüldüğünü ve ülkemizin önemli şirketlerinin Konkordato başvurusu yaptığını hatırlattı. Gürer Binlerce işçinin işsiz kalıp önemli şirketlerin kapanma ve el değiştirme süreci yaşadığı süreçte bile sadece pembe tablo çizmekle meşgul bir ekonomi anlayışı ile sorunlar çözüm bulmaz. Yapısal sorunlardan öte yaşanan krizin etkilerini aşacak desteklerin işletmelere verilmesi gerekir. Üretimi artırmak ve maliyetleri düşürmek için işletmelere katkı gerekir ancak seçimden sonra yapılan zamlar dahi işletmeleri doğrudan etkilemektedir. Bir an önce israftan vazgeçip gereksiz harcamalardan kaçınarak sorunlarla mücadele gerekir. AKP iktidarı sorunun büyük ve derinliğine rağmen gerekli ve ihtiyaç olan düzenlemelerde dahi yetersiz kalmaktadır. Elektrik ve doğal gaz zamları akaryakıt fiyatları her kesimi mağdur etmektedir dedi.

Ekli Dosyalar

14 Ağustos 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.