Kocaeli Vatan, Millet, dünya nöbeti tuttu

Vatan Nöbeti Devam Ediyor programına katılan Kocaelililer Milli İrade Meydanını dol

+16
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kocaeli Valiliği ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ile ortaklaşa 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3üncü yıl dönümünde Milli İrade Meydanında gerçekleştirdiği Vatan Nöbeti Devam Ediyor programına Kocaelililer akın etti. Genci yaşlısı binlerce vatandaş alanda Milli İrade ve Demokrasi Nöbeti tutarken Eyüp Sultan İmam Hatip Hafızlık Proje Ortaokulu İzmit İmam Hatip Lisesi Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Lisesinden 251 öğrenci sahnede oluşturdukları koreografilerle büyük beğeni aldı.

ANLAMLI PROGRAMA GENİŞ KATILIM

Vatan Nöbeti Devam Ediyor programına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş ile MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ilçe belediye başkanları Donanma Komutanı  Koramiral Ercüment Tatlıoğlu Garnizon Komutanı Tümamiral Kadir Yıldız İl Emniyet Müdürü Necati Denizci KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü Kocaeli Müftüsü Sinan Cihan şehit aileleri gaziler sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri il ve ilçe protokolü ile çok sayıda Kocaelili katıldı.

KOCAELİLİLER MİLLİ İRADE MEYDANINI DOLDURDU

Milli İrade Meydanını hınca hınç dolduran vatandaşlara ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın hitap etti. 15 Temmuzda tarihimizin en büyük ihanetinin yaşandığını kaydeden Başkan Büyükakın Memleket dünya ve vatan nöbetine hoş geldiniz. Türkiye Cumhuriyeti öyle bir coğrafyada ki hem iç hem de dış mihraklar tarafından sürekli olarak sahip olunmak istenen bir konumda. Bu coğrafyada ilelebet payitaht olarak yaşamak bizim memleketimiz kadar kimseye yar olmamıştır. 1071de girdiğimiz bu coğrafyadan uzaklaştırılmaya çalıştılar bazen içeriden bazen dışarıdan sayısız komplolara maruz kaldık. Ama bu millet gözünü kırpmadan şehit olmayı gazi olmayı göze alarak bu komplolara izin vermedi. Bizler 1071den beri bu coğrafyamızda barış huzur ve kardeşlik duygularıyla yaşadık yaşamaya da devam edeceğiz. 15 Temmuz tarihi Aziz Milletimizin kahramanca kazandığı Çanakkale Zaferi gibi İstanbulun Fethi gibi asla akıllardan çıkarılmaması gereken bir tarihtir. Yine 15 Temmuzda bu komplolardan biri yaşandı. Sinsice devletimizin içine girip ikiyüzlü davranarak bu milletin evlatlarının zihinlerini ele geçirmeye çalıştılar. 3 yıl önce bugün kanlı hain bu girişimle meclisimizi bombaladılar evlatlarımızın canlarına kastettiler. Yurt savunmasında kullanılması gereken silahları milletimizin kendisine tuttular.

Aziz şehitlerimiz adına buradayız bugün diyerek sözlerine devam eden başkan Büyükakın Bu milletin evlatları 15 Temmuzda sokaklara meydanlara çıktı. Darbe teşebbüsü geri püskürtüldükten sonra da herkes nöbetlere koştu. Allah bir daha bizlere o günleri yaşatmasın. Bir kez daha söylüyorum burada bugün bu saatte gecenin 1ine kadar durmakla memleket dünya ve vatan nöbetimize en büyük desteği veriyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu vatan için şehit olmuş tüm şehitlerimizi rahmetle anarken ve tüm gazilerimize de Allahtan hayırlı ömürler diliyorum diyerek sözlerine son verdi.

TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİK

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise konuşmasında şunları söyledi 15 Temmuz hain darbe teşebbüssünün 3. yılında şehitlerimizi ve gazilerimizi anmak için bir aradayız. Buraya vatan nöbeti için gelen başta Kocaeli halkını ve kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Milletimizin azim ve kararlılığının tüm dünyaya ders verdiği bir gün yaşadık 15 Temmuzda. İç ve dış mihrakların birlikte hareket ederek gerçekleştirdiği 15 Temmuzda hain darbe teşebbüsüyle karşılaştık. O günü unutamayacağız. Bu hain darbeyi kararlılıkla hüsrana uğratan halkımız ile dünyaya özgürlüğümüzden hiçbir zaman vazgeçmediğimizi   gösterdik. Egemenliğin kayıtsız şartsız millette ait olduğunu gösterdik. Canlarını feda eden şehitlerimizin bizlere bıraktığı en büyük miras vatanımızı ilelebet koruyacağımızı tüm dünyaya göstermesidir. Türkiye Cumhuriyeti biz birlik ve beraberliğimizi bozmadıkça asla parçalanamayacaktır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını şehit olan tüm askerlerimizi rahmetle anıyorum

251 BİN YASİN-İ ŞERİF OKUNDU

Konuşmaların ardından Eyüp Sultan İmam Hatip Hafızlık Proje Ortaokulu İzmit İmam Hatip Lisesi Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Lisesinden 251 öğrenci 15 Temmuz şehitleri için okudukları hatimleri özel bir koreografi ile sahneledi. Kareografide Şehitler Vatanı yazısı ve Türkiye Bayrağı oluşturan 251 öğrenci eşsiz görüntüler oluşturdu. Koreografiyi alanı dolduran binlerce vatandaş dakikalarca alkışladı ve duygu dolu anlar yaşadı. Hafızlar ayrıca milletimizin ezelden gelen Bir Ölür Bin Diriliriz anlayışından yola çıkarak tüm şehitlerimiz ve 251 demokrasi şehidimiz için bin adet olmak üzere 251 bin Yasin-i Şerif okudu. Öğrenciler tarafından koreografi gösterisi ve Kuran-ı Kerim Tilavetinin okunması sonrası Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan tarafından Bir Yasinde Sen Oku kampanyası kapsamında okunan Yasin-i Şeriflerin duası yapıldı.

TÜM MİNARELERDEN SALALAR OKUNDU

Gece de ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın yaptığı Meydanlara Hitap konuşması dev ekranlara yansıtılırken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından en ince ayrıntısına kadar titizlikle planlanan programda İl Müftülüğü tarafından Kocaelindeki camilerden ve ana sahneden salalar okutuldu. Alana kurulan LED ekranlarda 15 Temmuz gecesini anlatan geceye ait çarpıcı görüntülerin yer aldığı belgesel film gösterimi yapıldı. Duygusal anların yaşandığı 15 Temmuz şehitlerinin ailelerinin yer aldığı belgesel gösterisi vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle izlendi.

UĞUR IŞILAK VE ÖMER KARAOĞLU

Belgesel gösteriminin ardından 251 hafızın okuduğu hatimler ve 251 bin Yasin-i Şerifin duası okundu. Program dâhilinde Uğur Işılak ve Ömer Karaoğlu Milli İrade Meydanını dolduran binlere dinleti sundu. Işılak ve Karaoğlu programda günün anlamına ve manevi atmosferine uygun dinleti sundu. Kocaelililer de kapanış saatine kadar 15 Temmuzdaki 251 şehidimiz ve teröre kurban verdiğimiz tüm asker polis ve sivil şehitlerimizi andı.

MİLLETİMİZİN DESTANININ 3 SENEYİ DEVRİYESİ

15 Temmuz 2016da yaşanan hain darbe girişimi Kurtuluş Savaşından bu yana maruz kaldığımız en büyük tehditti. Tankların önüne yatan otomatik silahlara göğsünü siper eden milletimiz o gece 251 şehit ve binlerce gazi vererek darbe girişimini durdurdu. Bekamıza kasteden FETÖye karşı göğsünü siper eden vatandaşlarımız büyük bir demokrasi zaferi kazanmış ve milli iradenin gücünü göstermiştir. 15 Temmuz Destanı Çanakkale ve İstiklal Harbi gibi tarihe altın harflerle geçerken tüm dünyaya Güçlü Türkiye mesajı da verildi. Milletimizin elleriyle yazdığı bu destanın 3. seneyi devriyesinde Kocaelide 15 Temmuz gecesine yayılan etkinliklerle demokrasi kahramanları anıldı. Büyükşehir Belediyesi o gece halkımızın kahramanca direnişini ve 28 gece süren demokrasi nöbetlerinde yaşanan heyecanı tekrar hatırlatmak amacıyla büyük bir organizasyona imza attı.

16 Temmuz 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.