Reklamı Kapat

Şeker Deposunu kim yıktırdı?

Kartepe dün şok bir olayla sarsıldı. İlçedeki tarihi eserlerden biri iş makineleriyle yerle bir edildi. İstasyon Mahallesinde bulunan tarihi pancar deposu dün aniden yıkıldı. Tarihi önemi olan depo kim ya da kimler tarafından yıktırıldı bilinmiyor

Haber albümü için resme tıklayın

Deniz KARAMERT - Edinilen bilgi ve iddialara göre Kartepe İstasyon Mahallesinde bulunan Şeker Deposu iş makinelerince yıkıldı.

İNFİAL YARATTI

Cumhuriyet dönemi eserlerinden biri olan, bölgemizde üretilen pancarların toplanması ve Sakarya’daki Şeker Fabrikasına tren yolu ile götürülmesi maksadıyla inşa edilen eski pancar deposu dün gece yıkıldı. Tescilli taş binanın iş makineleriyle yıkılması ilçede adeta infial yarattı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yıllar önce bölgede üretilen şeker pancarının Sakarya ve diğer illerdeki fabrikalara gönderilmesi için kurulan pancar deposu, üretimin bitmesi ile atıl hale gelmişti. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra Adapazarı Şeker Fabrikasına kalan Şeker Deposunda dün aniden gerçekleşen yıkım herkesi şaşkına çevirdi. Anıtlar Kuruluna devri için mahkemesinin halen devam ettiği ileri sürülen deponun kim veya kimler tarafından yıkıldığı merak konusu oldu. Yıkım emrinin kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz açıklık kazanmazken,.söz konusu yıkım nedeniyle Kartepe adeta ayağa kalktı. Zabıta, polis, meclis üyeleri, muhtarlar, mahalle sakinleri olay yerine geldi. Kartepe Belediyesi Zabıta ekipleri yıkımla ilgili zabıt tutarken, tarihi binayı bölge sakinlerinden Mahmut Duysak’a ait bir kepçenin yıktığı, bina mülkiyetinin ise İstanbullu bir iş adamına ait olduğu belirtildi.

BU BİNA NASIL YIKILDI?
Emniyet, Mahmut Duysak’ı karakola götürüp ifadesini aldı. Anıtlar Kurulunda tescilli binanın yerle bir edilmesi nedeniyle ortaya çıkan demir ve hurdalar hurdacılar ve yağmacılar tarafından toplandı. Yıkım nedeniyle oluşan enkaz hala bölgede duruyor. Söz konusu hafriyatçıların bu yıkımı nasıl yapabildikleri ise merak ediliyor.


RESTORE EDİLECEKTİ
Binanın taş bir bina olduğunu ve restore edilerek mahallenin hizmetine sunulmasını isteyen vatandaşlar; "Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman'ın da seçim vaatlerinde Kültür Sanat Evi Projesi olarak tadile edilerek projelendirilmesini bekliyorduk. Şeker Pancarı deposunun son halini görünce üzüldük" diyerek şaşkınlıklarını dile getirdiler.

14 Temmuz 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.