Zeytinoğlu sanayi üretim endeksi ve Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan ve mayısta yıllık yüzde 1.3 düşüş aylık yüzde 13 artış gösteren sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmesinde Mayıs ayında sanayi üretiminde yıllık bazda daralmanın hız kestiğini görüyoruz.

Büyütmek için resme tıklayın

Mevsimsel olarak üretimde iyileşme beklediğimiz bu dönemlerde sanayi üretiminin bir önceki aya göre tekrar artışa geçmesini olumlu buluyoruz. dedi.

Sermaye malı üretiminde hem aylık hem yıllık bazdaki artışa dikkat çeken Zeytinoğlu Sanayi üretiminde yıllık gerilemeye rağmen sermaye malı üretimindeki yıllık yüzde 3.4 aylık yüzde 6.5luk artışları önemsiyoruz. Benzer şekilde enerji üretiminde aylık yüzde 2 yıllık yüzde 7.7 elektrik gaz ve buhar sektöründe aylık yüzde 2.9 yıllık yüzde 4.1lik artış olduğunu görüyoruz. dedi. Zeytinoğlu Diğer taraftan yüksek teknolojili ürünlerdeki aylık yüzde 25.5 yıllık yüzde 53.1lik artışı da olumlu değerlendiriyoruz. dedi.

- Kocaeli Gümrüklerine göre haziran ayı Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu Haziran ayında uzun bayram tatilinin etkisi Türkiye geneli ile benzer olarak ilimiz ihracat rakamlarına da yansıdı. ve Haziranda ilimizden 1.9 milyar dolar ihracat yapıldı. İthalat ise 2.8 milyar olarak gerçekleşti. dedi.

Yılın ilk altı ayına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu Ocak-haziran döneminde İlimizden 14.4 milyar dolar ihracat 19.4 milyar dolar ithalat yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre ilimiz ihracatı yüzde 3.1 artarken ithalat yüzde 28 geriledi. İlimiz altı aylık dönemde Türkiye ihracatına yüzde 17.1 ithalatına yüzde 19.7 katkı sağladı. dedi.

12 Temmuz 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.