Babacan'ın kuracağı partide 4 eğilimin de temsil edilmesi öngörülüyor

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından kurulacağı iddia edilen yeni partide, 4 eğilimin de temsil edilmesinin öngörüldüğü ileri sürüldü.

Büyütmek için resme tıklayın

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın AK Parti'den istifası Ankara'da kulisleri hareketlendirdi.
Sözcü'den Emin Özgönül'ün haberinde Babacan'ın yeni bir parti kuracağı iddiasıyla ilgili olarak "Babacan'ın partisi hedef olarak 'Nasıl bir parti olmalıyız?' sorusundan çok 'Nasıl bir parti olmamalıyız?' sorusunun cevabını ortaya koyacak" dendi.

Haber şöyle devam etti:

"Daha önce CHP, DSP ya da DYP içinden çıkan partiler gibi kısa ömürlü olmamak için, Ekim ayına kadar saha ve taban çalışmaları yapılacak.

TURGUT ÖZAL MODELİ

Yeni partinin her kesim kucaklaması ve vitrinde yeni yüzlere yer vermesi hedefleniyor.

Partide, 1983'de Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi gibi 4 eğilimin de temsil edilmesi öngörülüyor. Parti, liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturacak. Bakan ya da yöneticiliği döneminde eksi puanı olan AKP'li isimler ise yeni kurulacak partiye alınmayacak. AKP'den kopanların bir araya geldiği ‘Küskünler Partisi' gibi bir görüntü de verilmeyecek.

Cem Küçük: Ali Babacan’ın partisi bana göre en az yüzde 3-4 oy alır
Babacan'ın kuracağı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de desteklediği partinin ana hedefinin TBMM'de grup kurmak olmadığı bu nedenle AKP içinden milletvekili transferi yapmak için bir uğraşı içine girilmeyeceği bildirildi.
Ancak AKP'den hoşnut olmayan milletvekillerine de kapı açık tutulacak.

20 kişiye ulaşıldığı takdirde TBMM'de grup oluşturulacak.

AKP yöneticileri, 20 milletvekilinin yeni partiye geçeceğine ihtimal vermese de, iç tüzük değişikliği ile TBMM'de grup kurma sayısını 20'den 30'a çıkarmak için hazırlık yürütüyor. Halen TBMM Başkanı hariç AKP ve MHP'nin 339 oyu, muhalefetin ise 249 sandalyesi bulunuyor."

sputnik

10 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.