Reklamı Kapat

Bayrak; “Günü kurtarmak için yapılan “Sehven” bir açıklamadır”

“8 Milyonluk Çiçek Faturası” na dair çıkan haberlere ilişkin bir açıklamada Kartepe Belediyesi CHP Gurup Sözcüsü Hasan Bayrak’tan geldi. CHP Kartepe İlçe Başkanlığında CHP Kartepe İlçe Başkanı Şeref Kırmızı ve Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özlem Ejderoğlu Çankaya ile birlikte açıklama yapan Bayrak Kartepe Belediyesini sert bir dille eleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon raporunun gündem maddesi olduğu Mayıs ayı 2. Oturumu toplantısında, “150.10.05 Hesap Kodunda bulunan çiçekler için 8.677.734,70 TL harcanmıştır” açıklamasını yalanlayan Kartepe Belediyesi yetkililerine cevap veren Bayrak; “Bu açıklama da belli ki günü kurtarmak için yapılan “Sehven” bir açıklamadır” dedi.

“BU AÇIKLAMAYI DA RED EDİYORUZ”
Kartepe Belediyesi CHP Gurup Sözcüsü Hasan Bayrak açıklamasında ; “150.10.05 Hesap Kodunda bulunan çiçekler için 8.677.734,70 TL harcanmıştır” iddiası gerçeği yansıtmamakla birlikte, kayıtlarımızda sehven yapılmış bir hatadan kaynaklanmış olup, kamuoyunda yanlış ve yanıltıcı bir algıya yol açmasına sebep olmuştur” açıklamasını tekrardan red ediyor ve asıl biz bu açıklamayı yanıltıcı buluyoruz” dedi.

“VURDUMDUYMAZLIKLARI ORTAYA ÇIKMIŞTIR”
Bu açıklama ile Kartepe Belediyesi yetkililerinin vurdumduymazlığı ortaya çıkmaktadır” diyen Bayrak; “ Kartepe Belediyesinin 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili bütçe komisyonuna verilen Taşınır Mal Yönetimi Ayrıntılı Hesap Cetvelindeki tutarların sadece söz konusu Hesap kodu değil; birçok hesap kodunda bulunan rakamlar birbirini tutmamakta, hesaplama ve toplamlarında farklılıklar görülmektedir. Sadece 150 Hesap Kodu Kesin Mizan ile Ayrıntılı Hesap Cetveli karşılaştırmalarında;
1. 150.02 ve 150.09 Hesaplarının aynı, diğerlerinin farklı rakamlardan olduğu görülmektedir.
2. 150.06 ve 150.10 Hesaplarında; Mizanda olup Ayrıntılı Hesap Cetvelinde olmayan kalemler tespit edilmiştir.
3. 150.12 ve 150.14 Hesaplarında; Ayrıntılı Hesap Cetvelinde olup Mizanda görülmeyen kalemler tespit edilmiştir.
4. Ayrıntılı Hesap Cetvelinde toplamlarda üstte bulunan Hesap detay kodları ile yıl (2018) dahil edilerek gerçekleştirilmiştir” ifadesini kullandı.
Açıklamasına devam eden Bayrak; “Birçok şehirden bile nüfusu büyük olan bir belediyede Belediye Başkan Yardımcısının 150.10.05 Hesap kodunda sehven yanlış yapılmıştır açıklaması elzem vericidir. O zaman yukarıda belirtilen örneklerde olduğu gibi bir kalemde değil birçok kalemde sehven hatalar yapılmıştır. Şimdi soruyorum sizler; Meclis Komisyonuna gelinceye kadar hiç kimse inceleme yapmamış mıdır?” dedi.

“ÇİÇEKLERLE YANLIŞLARI SÜSLEYEREK KAPATMAK İSTİYORLAR”
Bayrak; “Yanlışlarını .içekler başlığı altında süsleyerek kapatmaya çalışılan açıklamadan anladığımız; Belediye başkan Yardımcısının kendinin ve ilgili müdürlerin yapmış olduğu yanlışlıkları kapatmak istemesi, sanıyoruz ki; 2018 Mali Yılı Kesin Hesaplarını tutturamamaları, Yapılan başıboş, kontrolsüz harcamaları beyan edememelerinden dolayı olduğudur” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERE SESLENİYORUZ”
Belediye yetkililerine seslenen Bayrak; “Şimdi belediyeden talebimiz; 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı Kesin Mizan ile Taşınır Mal Yönetimi Ayrıntılı Hesap Cetvelindeki tutarların denkleştirilerek, eğer iddia edildiği gibi bir yanlışlık varsa da kamuoyuna yanlışlıkları gerekçeleriyle izah ederek açıkça belirtilmelidir. Ancak CHP gurubu olarak yineliyoruz ki, 120 bin nüfuslu bir ilçenin yönetimine talip olan bir belediyenin “Sehven” açıklaması kabul edilir bir açıklama değildir. Çalışanı denetleyen bir müdürü, müdürü denetleyen bir başkan yardımcısı, başkan yardımcısını denetleyen encümeni ve başkanı varken böyle bir hatanın meclis oturumuna gelene kadar düzeltilmesi inanılmazdır. Bu açıklama da belli ki günü kurtarmak için yapılan “Sehven” bir açıklamadır” dedi.

17 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.