Zeytinoğlu, ABD'nin çelik vergisi ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kararlarına ilişkin açıklamada bulundu

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ABDnin çelik vergisi ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi GTS kararlarına ilişkin çelik ithalatında vergilerin yüzde 50den yüzde 25e indirilmesinin Türk çelik sanayi açısından bir fırsat olduğunu ancak Türkiyenin Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden çıkarılması kararının stratejik ortaklık vizyonuyla uyuşmadığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede ABDnin Türkiyeden yapılan çelik ithalatında vergileri yüzde 50den yüzde 25e indirmesi çelik sektörümüz için olumlu bir gelişme ve Türk çelik sanayi için bir fırsat. Alüminyum sanayicilerimiz açısından da benzer bir gelişmeyle alüminyumda da vergi indirimi yapılmasını bekliyoruz. dedi. Zeytinoğlu Diğer taraftan Türkiyenin gelir seviyesinin artışı nedeniyle Genelleştirilmiş Tercihler SistemiGTS programından yararlanacak seviyenin üzerine çıkması gerekçesiyle GTS sisteminden çıkarılması kararının ihracatımızı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz. Stratejik ortak olmamıza rağmen bu sistemden çıkarılmamız ve 120 kalemde ek vergi gelmesi stratejik ortaklık vizyonuyla uyuşmuyor. dedi.

-GTS kapsamında ülkeler 3.500ü aşkın ürün kodunda ABDye gümrüksüz ihracat yapabilme hakkına sahip. Bu çerçevede 2018 yılında ABDnin GTS kapsamında ithalatı 236 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutar ülkenin toplam ithalatının yüzde 1inden az. GTSden en çok yararlanan ülke 63 milyar dolarla Hindistan onu 44 milyar dolarla Tayland izliyor. Ülkemiz 19 milyar dolarla GTSden faydalanan beşinci ülke konumunda bulunuyor.

17 Mayıs 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.