Büyükşehir'de Ak Parti suya indirime red verdi

CHP, Kocaeli'de suya yüzde 40 indirim uygulanması için önerge verdi. Önerge AK Parti oylarıyla gündeme alınmadı ve hiç gündeme gelmeden reddedilmiş oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

İSU 2019 yılı 1. Olağan Genel Kurulu Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık'ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, genel kurula önerge sundu.

İSU'NUN FAALİYET KARI 179 MİLYON 

Engin Taşdemir şunları söyledi; İSU'nun asıl amacı kâr değil, vatandaşa hizmet etmektir. Kocaeli ilinin su ve kanalizasyon ihtiyacını karşılan İSU'nun, 2018 yılı faaliyet kârı 179 milyon 585 bin 802TL'dir.

CHP YÜZDE 40 İNDİRİM İSTEMİŞTİ 

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıtılar göz önüne alınarak, Mayıs 2019 itibari ile Kocaeli genelinde konut, sanayi ve ticari işletmelerde kullanılan içme suyu kullanımında net yüzde 40 oranında indirime gidilmesini talep ediyoruz. 

İÇME SUYU KUTSAL BİR HAK 

İçme suyunun kutsal bir hak olduğunu düşünürsek, vatandaşın bir nebze rahat nefes alması için yapılacak bu su indiriminin, Kocaeli halkına fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak vermiş olduğumuz önergenin İSU genel kurulunda gündeme alınarak, meclis onayına sunulmasını talep ediyoruz."

TAHİR BÜYÜKAKIN BUNLARI SÖYLEDİ 

2018 yılında zaten zam uygulanması yapılmadı. Bunun İSU’ya maliyeti 150 milyon TL civarında oldu. Yani vatandaşa bir katkı yapıldı. Kocaeli, diğer belediyelerle kıyaslandığı zaman 20’nci sırada. Yani zaten su fiyatları kentimizde uygun.

MUHALEFETİN RAHATLIĞIYLA SİYASİ TEKLİF 

Daha yapılması gereken ciddi yatırımlar var. Sizin teklifinizi anlıyorum. Yüzde 40 indirim yapalım dediniz. Siyasi bir teklif yaptınız. Ancak mali raporlara baktığımız zaman bunun popülist bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Bunu da siyasi yarış haline getirip İSU’yu yatırım yapamaz hale sokamayız. Siz muhalefet rahatlığıyla siyaset yapıyorsunuz. Ancak biz iktidarın sorumluluk bilinciyle bu önergenizi reddediyoruz 

AK PARTİ GRUBU RED VERDİ 

İSU Genel Kurulu'nda CHP tarafından verilen önerge AK Parti oylarıyla gündeme alınmadı ve hiç gündeme gelmeden reddedilmiş oldu. 


17 Mayıs 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.