Türkiye’nin E-Dönüşüm süreci KOÜ'de konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) TÜBİTAK Destekli SOGAP 1001 Projesi kapsamında 117K012 numaralı ‘Dijital Dönüşüm ve E-Yönetişim’ sempozyumu 15 Mayıs Çarşamba günü KOÜ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. İdil Sayımer’in yürütücülüğünü yaptığı ‘E-Yönetişim Bağlamında Yeni Medya Ortamında Belediye Yurttaş Etkileşimi: Kocaeli İli Örneği’ projesinin sunulduğu sempozyum, üç oturumdan oluşup farklı üniversitelerden gelen akademisyenlere ev sahipliği yaptı.

KOÜ İletişim Fakültesi (İF) Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, KOÜ Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk, Prof. Dr. İdil Sayımer, Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Banu Küçüksaraç ve Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Budak katılım gösterdi.

Ev sahibi konumunda olduğumuz etkinliğe ayrıca Ege Üniversitesi’nden Aylin Göztaş, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erhan Örselli, İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Özarslan, Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Perrin Öğün Emre, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aşçı ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Mehmet Mecek katıldı. 3 oturumdan oluşan sempozyumda Dijital Dönüşüm: Yeni Okuryazarlık, Beceriler ve Eşitsizlikler, E-Yönetişim: Yeni Paydaşlar ve Belediyeler, Kocaeli Belediyelerinde E- Yönetişim Pratikleri gibi konular ele alındı.

KOCAELİ’DE E-BELEDİYECİLİK İNCELEMESİ

Açılış konuşmasını yapan KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, gerçekleşen projenin kuramsal ve kavramsal anlamda dijital dönüşüm konusuna farklı ve çok kıymetli bakış açısı kazandıracağına dair inancının sonsuz olduğunu söyledi. Pösteki, “Başta Proje Yöneticisi Prof. Dr. İdil Sayımer olmak üzere emeği geçen tüm ekibi kutluyorum ve değerli çalışmaları için çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Proje tanıtımı için kürsüye davet edilen Prof. Dr. İdil Sayımer, proje ekibinin proje yöneticisi olarak kendisi, bir araştırmacı ve altı bursiyerden oluştuğunu ifade ederek sözlerine başladı. Proje sürecinin sonlarına yaklaştıklarını belirten Sayımer, “Projemizin amacı Kocaeli il ve ilçe belediyelerinin E-Belediyecilik performanslarını incelemekti. Biz tüm ilçelerin sosyal medya sitelerini görmek istedik ve bunları ortaya koyduk. Ama aynı zamanda yurttaşların dijital becerilerini de saptamak istedik ve yine belediye yurttaş etkileşimini, bu süreci etkileyen faktörleri incelemeye çalıştık.” dedi. Proje sürecinin yaklaşık 18 ay sürdüğünü dile getiren Sayımer, projenin beraberinde içerik analizi yaptıklarını ve bunları 3 aylık süreçlerde incelediklerini dinleyicilere aktardı.

Projenin araştırmacılığını üstlenen Dr. Öğr. Üyesi Banu Küçüksaraç ise projenin sürecinde ve sonucunda elde ettikleri bulguları dinleyicilerle paylaştı.

SİBER ZORBA OLMA, FARKINA VAR”

Gerçekleşen sempozyumun birinci oturumu kapsamında ‘Dijital Dönüşüm: Yeni okuryazarlık, Beceriler ve Eşitsizlikler’ konuşuldu. Oturum Başkanı olan Prof. Dr. Emel Baştürk, katılımcılara çevrimiçi riskler ve yeni medya okuryazarlığından bahsetti. Siber zorbalığın altında pek çok çevrimiçi risk taşıdığını belirten Baştürk, siber zorbalığın aslında geleneksel akran zorbalığının dijital ortama aktarılmış hali olduğunu vurguladı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de öğrencilerin yüzde 25’i siber zorbalığa maruz kalırken öğrencilerin yüzde 15’nin ise siber zorba olduğunu dile getiren Baştürk, “Siber zorbalığa maruz kalan kişinin mağduriyetine hızlı bir şekilde destek olunmazsa eğer kişi kendisi bir siber zorba oluyor.” ifadelerini kullandı. Baştürk, siber zorba vakalarının daha çok ‘yetersiz, aşırı, yanlış yetişkin gözetimi’ sebeplerinden dolayı ortaya çıktığının altını çizdi. Çocuklar ve ergenler açısından en önemli çevrimiçi riskin siber zorbalık olduğunu söyleyen Baştürk, sosyal bir mesaj ifade eden “Siber zorba olma, farkına var!” sloganınıkatılımcılara aktardı.

Birinci oturumda ‘Yüksek Öğretimde Yeni Medya’ konusuyla İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Zeynep Özarslan söz aldı. Türkiye’de sadece yirmi üniversitede Yeni Medya bölümü olduğunu söyleyen Özarslan, bu bölümün ilk defa 2009 yılında Kadir Has Üniversitesi’nde açıldığını belirtti. Özarslan, gelişen dünya ile birlikte Yeni Medya bölümüne de önem verilmesi gerektiğinin vurguladı. İnternetin bir bağımlılıktan ziyade yaşam tarzı olarak hayatlarımıza yerleştiğini söyleyen Özarslan, “Türkiye’de insanlar günde 7 saatini internette geçiriyor.” dedi.

KÖYLER VE KENTLER ARTIK İÇ İÇE

Oturumun devamında Kadir Has Üniversitesi’nde Dr. Öğr. Üyesi olan Perrin Öğün Emre ‘Kırsal Kadınlarının Dönüşümünde Teknolojinin Yeri’ konusunu ele aldı. Geçmişte TÜBİTAK projesi kapsamında ‘Kır Mekanının Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Dönüşümü’ hakkında çalışma yaptıklarını dile getiren Emre, asıl değinmek istediği konunun kadınlar olduğunu söyledi. Ekip halinde köy köy dolaştıklarını aktaran Emre, yaşadığı deneyimin tarifsiz olduğunu belirtti. Kadınların dünyada ve ülkemizde dezavantajlı konumda olduğunu ifade eden Emre, “Toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında 159 ülke arasından 130. sıradayız.” dedi. Köy ve kentlerin teknoloji sayesinde artık iç içe olduğunu söyleyen Emre, “Kırsal kentlerde mutluluk anketleri yaptığımızda teknoloji hep ilk sırada çıktı.” diye aktardı.

Perrin Öğün Emre’nin ardından Bahçeşehir Üniversitesinden etkinliğe katılan Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aşçı ‘İnstagramda ki Sarıyerli Sadi Örneği’ ile artık sosyal medyanın yerel seçimlerde bile bir hayli önemli olduğunu katılımcılarla paylaştı.

Etkinlik, konuşmacılara katılım belgesi takdimi ile sona erdi.

16 Mayıs 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.