İZMEK kursiyerlerine tasarruflu su tüketimi anlatıldı

Kısa adı İZMEK olan İzmit Meslek Edindirme Kurslarından Su Varsa Yaşam Var konulu seminerler düzenlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Reckitt Benckiser Şirketi ile National Geographic desteğiyle verilen eğitimler hafta içi her gün İZMEK kurs merkezinde gerçekleştiriliyor.

Zeynep Sürmeli tarafından verilen Yarının Suyu konulu seminerde İZMEK kursiyerlerine tasarruflu su tüketiminin önemi anlatıldı. Su tüketiminde farkındalığı arttırarak dünyada ve ülkemizde giderek azalan su kaynaklarının idareli ve doğru kullanımını sağlamayı amaçlayan seminerlerle ilgili bilgi Zeynep Sürmeli son 100 yıl içerisinde dünya genelinde kullanılabilir su miktarı büyük oranda tüketilmiştir.

SU MİKTARI AZALIYOR

Buna bağlı olarak kullanılabilir su miktarında büyük ölçüde azalma olmuştur. Ayrıca dünya nüfusu 20. Yüzyılda 3 kat artış gösterirken buna bağlı su tüketimi 6 katına çıkmıştır. Bu durum ülkemizi de etkilemektedir. Su kaynaklarımızın sınırsız olmadığı göz önüne alındığında gelecek nesillere sağlıklı temiz su kaynakları bırakmak için bireysel sorumluluğun yerine getirilerek su israfını önlemek su tasarrufuna teşvik etmek geleceğimiz için çok önemlidir.

SU TÜKETİMİ ARTIYOR

TUİK verilerine göre ülkemizde kişi başı günlük su tüketimi 217 litre olarak saptanmıştır. Su tüketimi temizlik başta olmak üzere ev işlerinde yüksek miktarda gerçekleşmektedir. Elde bulaşık yıkama banyo gibi basit günlük aktivitelerde suyun açık bırakılması çamaşır ve bulaşık temizliğinde ön yıkama yapılması gibi alışkanlıklar nedeniyle yüksek miktarda su tüketildiği gözlenmektedir. Sadece aile ekonomisine katkı yapmak için değil geleceğimiz için su tasarrufunda bulunmamız gerekmektedir.

İZMEK kursiyerlerine yönelik su tasarrufuna teşvik etmek israfı önlemek su israfını önleyecek davranışları sürdürmek su kaynaklarını korumak amacıyla Yarının Suyu adıyla seminerler düzenledik dedi.

İZMEK yetkilileri program çerçevesinde Çukurbağ Hacıhızır Körfez Sanayi Karaabdülbaki Süleymaniye Akmeşe Kadıköy kurs merkezleri ile Necati Gençoğlu Necip Fazıl Kısakürek ve Hanımeli Kültür Merkezlerinde düzenlenen su tasarrufuyla ilgili seminerlere 1218 kursiyerin katıldığını söylediler.

16 Mayıs 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.