KOBİDOS, Çölyaklılar için Ankara'ya gitti

KOBİDOS ve Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği tarafından organize edilen bisiklet turu ile “Glutensiz Yaşam Turu” projesi anlatıldı. KOTO’da düzenlenen basın toplantısında proje hakkında bilgi Kocaeli Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ali Osman Kanyılmaz ve Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar bilgi verdi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

LİSANLI SPORCULAR
Dernek olarak birçok branşı bünyelerinde barındırdıklarına dikkati çeken Kanyılmaz “Derneğimiz 2015 yılında kuruldu. Kurulmasında bu yana hayata geçirdiğimiz projeler ile sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Triatlon, Karete-Do, Dağcılık branşlarında aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Çeşitli yaş gruplarında 40 lisanslı bisikletçimiz, 80 Karate-Do sporcumuz bulunmaktadır. Her geçen gün büyüyen ailemize ile Kartepe Köseköy’de bulunan kulüp lokalimiz artık yetmez oldu. Önümüzde ki günlerde yeni çalışmalar içerisinde olacağız. İnşallah güzel haberler vereceğiz” açıklamasında bulundu.

TRAFİKTE BİZ DE VARIZ

Dünyamızın hızla kirlendiği bu dönemde artık bisikletin önemi artmıştır diyen Kanyılmaz “Bisiklet artık önemli bir ulaşım aracı haline geldi. Hem çevreci hem de insan sağlığı için önemli bir aktiviteye dönüştü. Haftanın iki günü düzenli bisiklet turları yapıyoruz. Turlarımıza sürüş kurallarına uymak, gerekli güvenlik ekipmanını bulundurmak kaydı ile 7 den 70'e herkes katılabiliyor. Bisiklet artık bizim için sadece spor olmaktan çıktı aynı zamanda sosyal buluşma ve günün stresini alabileceğimiz bir aktivite oldu” şeklinde konuştu.

SOSYAL PROJELERİ

Ne yazık ki ülkemizde spor dendiğinde akla ilk gelen futbol olmaktadır diyen Kanyılmaz “Kendimizi ifade etmekte uzun zaman zorlanmamıza rağmen yavaş yavaş bu tabuyu kırmaya başladık. Bisiklet branşında birçok yarışmaya katılmamızın yani sıra ilimizde ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde yapılan bisiklet turlarına katılıyoruz. Yeşilay Bisiklet Turu, Bilecik'ten başlayıp Çanakkale'de son bulan Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu, Şehitlere saygı Bisiklet Turları katıldığımız önemli turların sadece bir kaçıdır” ifadelerini kullandı.

Ankara’da ulaşan ekip öncelikle Ankara Çölyak Derneği ziyaret edildi. Bisiklet Hareketi Derneği Başkanı Murat Dumrul tarafından karşılanan Glutensiz Yaşam Turu ekibi burada AK Parti 25 ve 26’ncı dönem Çorum Milletvekilliği yapan Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çölyak Federasyon Başkanı Hasan Doğan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra DenizliÇölyak Dernek Başkanı Türkan Satır, Bursa Çölyak Dernek Başkanı Yusuf Altay, Kayseri Çölyak Dernek Başkanı Zahide Kaya, Sakarya Çölyak Dernek Başkanı Filiz Elif Samancı, Ankara Çölyak Dernek Başkanı Şebnem Ercebeci Çınar, Manisa Çölyak Dernek Başkanı Halim Şivecan, Balıkesir Çölyak Dernek Başkanı Suna Dadan, Trabzon Çölyak Dernek Başkanı Akın Şahin, Glutensiz Hayat Derneği Başkanı Tülin Taşören Ünal ile bir araya geldiler.

Yapılan ziyaret sonrasında Anıtkabir ziyaret edildi. TBMM’ni ziyaret eden Glutensiz Yaşam Turu’na çıkan ekip Meclis Çölyak Araştırma Komisyon Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile bir araya geldiler.

Glutensiz Yaşam Turu’na çıkan ekip Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Eskişehir ve Ankara güzergahı boyunca Glütensiz ürünlerden oluşan 240 adet koli dağıttı.

480 km yol yapıldı.

KOBİDOS üyelerinden Glutensiz Yaşam Turu’na katılan tek kadın bisiklet sporcusu olan Buse Dertsiz “İlk yola çıktığımızda Çölyak hastalığına dikkat çekmek istedik. Bunu da başardığımızı görüyorum. Saatlerce pedal çevirdikten sonra gittiğimiz her şehirde Çölyaklı yaşam dostlarının gözlerinde gördüğümüz mutluluk bizlere herşeyi unutturdu. Bu durum bizleri çok memnun etti” şeklinde konuştu.

Kocaeli Çölyak Derneği Başkanı Nesrin Atar “Çölyak hastalığının farkındalığını arttırmak için yola çıkıp yaklaşık 500 km pedal çeviren KOBİDOS üyelerine tüm Çölyaklı yaşam dostları adına teşekkür ediyorum. Bu tür etkinliklerimiz devam edecektir” dedi.

KOBİDOS Başkanı Ali Osman Kanyılmaz ise “Bisiklet artık bizim için sadece spor olmaktan çıktı aynı zamanda sosyal buluşma ve günün stresini alabileceğimiz bir aktivite oldu. KOBİDOS hayatın her alanında kendisini sosyal projeleri desteklemektedir. Çölyak hastalığına dikkat çekmek amacıyla çıktığımız yolda emeği geçen herkesi tebrik ederken teşekkür ediyorum. Sporcu arkadaşlarımı gönülden kutluyorum. KOBİDOS olarak her zaman sosyal projelerin içerisinde olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Ekli Dosyalar

06 Mayıs 2019 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.