Erzurum, Kocaeli'ye taşındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen Erzurum Tanıtım Günlerine vatandaşlar 4 gün boyunca adeta akın etti.

+14
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kocaeli Erzurum Dernekleri Federasyonunun öncülüğünde Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi destekleri ile düzenlediği Anadolu Kocaelide konseptiyle hayata geçirdiği Erzurum Tanıtım Günlerine 4 gün boyunca vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 11-14 Nisan tarihleri arasında vatandaşların ziyaretine açık olan Erzurum Tanıtım Günlerinde Erzurum yöresinin tarihi kültürü ve gelenekleri ait her şey Kocaeline taşındı. 11 Nisan Perşembe günü Büyükşehir Fuar Merkezinde Cirit gösterisiyle başlayan Erzurum Tanıtım Günleri 14 Nisan Pazar akşamı ünlü sanatçı Mustafa Yıldızdoğan konseriyle sona erdi.

AÇILIŞ ÖNCESİ CİRİT GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Her yöreden vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Erzurum Tanıtım Günleri açılış töreni öncesinde Büyükşehir Fuar Merkezi yanındaki alanda Cirit gösterisiyle başladı. İki takımın kıyasıya mücadele ettiği cirit gösterileri büyük ilgi gördü.   Erzurum Tanıtım Günlerinde açılış kurdelesi kesilmesinden sonra Dünyanın en büyük cağ kebabının yapıldığı etkinlikte 650 kiloluk cağ kebabı vinç ile taşındı.

ZİYARETÇİLER ERZURUMA YOLCULUK YAPTI

Erzurum yöresel halk oyunlarının kültürel ürünlerinin sergilendiği tanıtım günlerinde vatandaşlar adeta Erzuruma yolculuk yaptı. Erzurum Tanıtım Günlerinde Kocaelide yaşayan vatandaşlara Erzuruma özgü kadayıf dolması cağ kebabı oltu taşı ayran aşı geleneksel el sanatları ilginç etkinlikler ile birlikte tanıtımlar yapıldı. Çeşitli tiyatro gösterimlerinin sahnelendiği tanıtım günlerinde birçok yerel sanatçı ve ozan da türkü ve şarkılarıyla vatandaşlara neşeli anlar yaşatıldı.

İLÇE BELEDİYELERİNİN STANTLARI ERZURUMU TANITTI

Kocaeli Erzurumlular Derneği Kocaelinde bulunan Erzurum hemşehri dernekleri Erzurum Valiliği Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzurum Atatürk Üniversitesi gibi kurumların destek verdiği programda Erzurum ilçe belediyeleri de stantları ile yöresel ürünlerini ve kültürel öğelerini tanıtma fırsatı buldu. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de kendi standından fuar merkezine gelen ziyaretçilere çeşitli ikramlarda bulundu.

MUSTAFA YILDIZDOĞAN İLE TANITIM GÜNLERİ SONA ERDİ

Tanıtım günleri kapsamında kurulan stantları gezen ve gün boyunca eğlenceli vakit geçiren vatandaşlar Mustafa Yıldızdoğanın fuar merkezine gelmesiyle büyük coşku yaşadı. Milli ve manevi duyguları coşturan türküleriyle vatandaşları coşturan Yıldızdoğan Erzurum başka yerlere benzemez Erzurum imanın kalesidir. Milli iradenin kulesidir. Kültür boyutunda ise Erzurum Sümmani Babadan Aşık Reyhaniye kadar Müslüman Türk Milletinin ruhunun imzası olan türkülerimiz türkülerimizi icra eden aşıklık geleneğinin temel noktasıdır Erzurum. Bu programın düzenlenmesinde emeği olan Kocaeli Erzurumlular Derneğine ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz dedi.

15 Nisan 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.