Türkkan o köyü, Meclis'e taşıdı

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İzmit Süleymaniye Köyü’nün duyulmayan sesini TBMM’ye taşıdı.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İzmit Süleymaniye Köyü’nün duyulmayan sesisin TBMM’ye taşıdı.  Kuzey Marmara Otoyolu'nun güzergahı üzerinde yer alan İzmit'in Süleymaniye Köyü, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne göre köylerinin ikiye bölünecek olması nedeniyle kazı yerine tünel yapılmasını istiyor. Yaklaşık 2 yıldır seslerini duyurmaya çalışan köylülerin sorununu İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan TBMM’ye taşıdı. Türkkan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

ZARAR NASIL GİDERİLECEK?

Türkkan önergesinde, “İzmit'in Süleymaniye Köyü Kuzey Marmara Otoyolu'nun güzergahı üzerinde yer almaktadır. Otoyol projesine göre köylerinin yapılacak kazıyla ikiye bölünecek olması nedeniyle köylüler durumu öğrendikleri andan itibaren gerekli kurumlara dilekçe vermiş ve köylerinin ikiye bölünmesi yerine, projede köylerini kapsayan bölümde tünel yapılmasını dile getirmişlerdir. Konu Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne 57375 başvuru numarası ile iletilmesine rağmen 2 yıldır ilgili makamlardan kendilerine resmi bir yanıt verilmemiş ve bu konuda bir adım atılmamıştır” dedi.

İŞTE TÜRKKAN’IN SORUNLARI

1-Yarma kazısı ile köylerindeki doğal dokunun kaybolması ve topraklarının heba olmaması için yaklaşık 2 yıl önce Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe veren Süleymaniye köylülerine neden bugüne kadar herhangi bir resmi yanıt verilmemiştir?

2-Otoyol Projesi tasarlanırken İzmit’in Süleymaniye Köyü ve yakın çevresinin proje inşaatından nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır, yapıldıysa bunun sonuçları nelerdir?
3-Projede Süleymaniye Köyü’nü kapsayan bölümde yapılacak çalışmanın köydeki doğal dokuyu bozacak olması hesaba katılmamış mıdır?
4-Süleymaniye Köyü’nde otoyol inşaatı nedeniyle doğal dokunun bozulmaması için alınmış herhangi bir tedbir var mıdır varsa bunlar nelerdir?
5-Kuzey Marmara Otoyolu’nun Süleymaniye Köyü’nden geçecek bölümünde yarma kazısı yerine tünel yapılması uygun mudur, bu konuda herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmış mıdır?
6-Tünel yapılacaksa bu çalışmanın ne zaman başlatılması ve ne kadar sürmesi planlanmaktadır?
7-Yaklaşık 2 yıldır seslerini duyurmaya çalışan Süleymaniye köylülerinin istediği gibi tünel yapılmayacaksa çevreye verilecek zarar nasıl giderilecektir, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak bir çalışma ve planlama yapılmış mıdır?

08 Şubat 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.