Kuzey Marmara Otoyolu o köyü ikiye bölecek!

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli ayağında İzmit’e bağlı Süleymaniye Köyü ortadan ikiye bölünecek… Köylüler bunu istemiyor. Köylüler talepleri İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tarafından Ulaştırma Bakanı’na soruldu

Büyütmek için resme tıklayın

Kuzey Marmara Otoyolu'nun güzergahı üzerinde yer alan İzmit'in Süleymaniye Köyü, projeye göre ikiye bölünecek. Köyler, ikiye bölünecek olmaktan rahatsız ve kazı yerine tünel yapılmasını istiyor. Konuyla ilgili İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan'ın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Türkkan, “Konu Karayolları I. Bölge Müdürlüğü’ne iletilmesine rağmen 57375 başvuru numarası ile iletilmesine rağmen iki yıldır kendilerine resmi bir yanıt verilmemiş ve bu konuda bir adım atılmamıştır” dedi.
 

O SORULAR ŞÖYLE…
Yarma kazısı ile köylerdeki doğal dokunun kaybolmaması ve topraklarının heba olmaması için yaklaşık iki yıl önce Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe veren Süleymaniye köylülerine neden bugüne kadar herhangi bir resmi yanıt verilmemiştir?

Otoyol projesi tasarlanırken İzmit Süleymaniye köyü ve yakın çevreninin proje inşaatından nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa bunun sonuçları nelerdir?

Projede Süleymaniye Köyünü kapsayan bölümde yapılacak çalışmanın köydeki doğal dokuyu bozacak olması hesaba katılmış mıdır?

Süleymaniye Köyünde otoyol inşaatı nedeniyle doğal dokunun bozulmaması için alınmış herhangi bir tedbir var mıdır? Varsa nelerdir?

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Süleymaniye Köyünden geçecek bölümde yarma kazısı yerine tünel yapılması uygun mudur? Bu konuda herhangi bir inceleme veya araştırma yapılmış mıdır? 

Tünel yapılacaksa bu çalışmanın ne zaman başlatılması ve ne kadar sürmesi planlanmaktadır?

Yaklaşık 2 yıldır seslerini duyurmaya çalışan Süleymaniye köylülerinin istediği gibi tünel yapılmayacaksa çevreye verilecek zarar nasıl giderilecektir?  Bu konuda Çevre ve Şehircililk Bakanlığı ile ortak çalışma yapılmış mıdır?
 

07 Şubat 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.