Reklamı Kapat

CHP'li başkandan önemli uyarı, "Uzatılmazsa 46 bin kişi işsiz kalacak "

C sınıfı iş güvenliği uzmanları işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Bu uzmanların tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebilmeleri yeni yılla birlikte sona erdi.

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebilmesi 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla sona erdi. İş Güvenliği uzmanı Güney Yılmaz bu duruma isyan etti.

Değişiklik bekliyorlar

Kanunda bir değişiklik yapılmadığı takdirde C sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebileceğini söyleyen İş Güvenliği uzmanı Güney Yılmaz  "Bu nedenle bazı işverenler, tehlikeli sınıftaki işyerlerine hizmet veren C sınıfı iş güvenliği uzmanlarını şimdiden işten çıkarmaya başladı. Ayrıca geçen yıl 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hizmet verebileceği işyeri sayısı oldukça azaldı. Değişiklikle; gerekli eğitimi alması durumunda işverenlere veya işveren vekillerine 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendilerinin yürütebilmesine imkan tanınmıştı. C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakabilmelerine ilişkin süre uzatılmadığı takdirde uzmanların yeni yılda piyasada nasıl iş bulabilecekleri tartışma konularından biri oldu"dedi.

Kocaelide 1800 çalışan var

İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programına kayıtlı çalışan 48 bin C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının Tehlikeli Sınıfta yer alan iş yerlerine hizmet süresinin 1 Ocak itibari sonlandırılması ile az tehlikeli iş yerlerinin 1 Temmuz 2020 de hizmet almaya başlayacaklarından 46 bin kişi işsiz kaldı. Eğer yasa bu ay içinde uzatılmazsa işverenler uzman çıkarmaya mecburen başlayacak.

Türkiye’de toplam 2018 yılında 70 bin C sınıfı iş güvenliği uzmanı var. Kocaeli’de 1800 çalışan uzman var.

Resmi Gazetede yayınlandı

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasında AZ TEHLİKELİ sınıfta faaliyet gösteren 50 altı çalışanı olan işletmeler ile KAMU kurumlarında, sürekli iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden İSG hizmeti alınmasının, 2017’den 2020’ye erteleme yapılmasıyla ilgili kısmi erteleme yasa maddesi Resmi Gazetede aşağıdaki gibi yayımlanmıştır;

“50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde; (işe giriş, periyodik muayeneler ve tetkikler hariç) iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, işverenler veya işveren vekilleri tarafından (İSG sertifikası olması şartıyla) yürütülebilecek. 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri de (işyeri hekimleri yerine) aile hekimleri ve kamu sağlık hizmeti sunucularından hizmet alabilecek. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun, “iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri” ile “iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi” hükümleri, 1 Temmuz 2017 yerine 1 Temmuz 2020’de yürürlüğe girecek.”

6770 sayılı torba yasada 6331 sayılı madde ile ilgili değişiklik 

MADDE 35 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1/1/2017” ibaresi “1/1/2019” ve “1/1/2018” ibaresi “1/1/2020” şeklinde değiştirilmiştir. 

KANUNUN İLGİLİ MADDESİNİN DEĞİŞTİRİLMİŞ HALİ 

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü GEÇİCİ MADDE 4 – 

(Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) 

Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen 

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2020 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi;

Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2019 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır. (1)

07 Şubat 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.