Reklamı Kapat

O mavi gözleri hiç unutamam

Kartepe Ataevler Mahallesi Yağmur Sokak’ta oturan 94 yaşındaki Cumhuriyet çocuğu Zehra İpekoğlu, İstiklal Gazisi babasını ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü gururla anlattı.

Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- Madalyası Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından takılan İstiklal Gazisi bir babanın kızı olan 94 yaşındaki Zehra İpekoğlu, Atatürk’ü ilk gördüğü günü anlattı. Atatürk’ün çocukları çok sevdiğini söyleyen Zehra anne, “Bizi ellerimizden öperdi. O mavi gözlerini asla unutamam dedi.

ÜST ÜSTE ACILAR YAŞADI

Aslen Tokatlı olan Tokatlı Topçu Kara Veli ile Fethiye hanımın 1924 doğumlu kızları Zehra anne, 22 yaşında Orman Depo Müdürü Hüseyin İpekoğlu ile evlenmiş. 3 çocuk annesi olan Zehra İpekoğlu iki oğlundan birini kanserden diğerini ise torunları ile birlikte trafik kazasında kaybetmiş. Kızı ise Sapanca’da oturuyor. Eşini de uzun zaman önce kaybeden Zehra anne üst üste yaşadığı acıların ardından ağlayamama hastalığına yakalanmış.

ALO EVLAT VE KOMŞULARI HEP YANINDA

Uzun zamandır Kartepe Ataevler Mahallesi Yağmur Sokak’ta tek başına oturan Zehra anneye en büyük desteği Kartepe Belediyesi Alo Evlat servisi veriyor. Alo Evlat servisi Zehra annenin yıkanma, temizlik, alış veriş gibi tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Zehra annenin komşuları Özkan Çanakcı ve Fatma Ayfer Ayhan da Zehra anneyi biran olsun yalnız bırakmıyor. Özkan beyi oğlu gibi gördüğünü söyleyen Zehra anne, Ayfer hanım için de bana can yoldaşı oldu dedi.  

İSTİKLAL GAZİSİ BABASI İLE GURUR DUYUYOR

İstiklal Gazisi babasını anlatırken yaşadığı gurur gözlerinden okunan Zehra anne, “O mahallenin hükümeti gibiydi. Sözü geçen, saygı gören bir isimdi. Kızını verecek, oğluna kız isteyecekler bile önce babama sorardı. 13 yaşında cepheye gitmiş. Topçuymuş ve savaşta omuz kürek kemiği kırılmış. Atatürk tarafından babama İstiklal Madalyası takıldı. Kahramanlık Destanı kitabının 15. Sayfasında bile adı geçer Tokatlı Topçu Kara Veli diye.

CUMHURİYET ÇOCUĞU OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM

Sohbetimiz sırasında Atatürk ile ilgili şiirler de okuyan Zehra anne, onu tanımak, görmüş olmak büyük bir mutluluk. Mesela o mavi gözlerini asla unutamam. Atatürk çocukları çok severdi. Ben de bir Cumhuriyet çocuğu olmaktan onur duyuyorum. Memleketin o dönemleri çok güzeldi. O dönemlerde yaşamış olmak da benim için ayrı bir mutluluk ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

05 Aralık 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz