Kartepe Gazetesi

Rumeli Hisarı

Hayatın gerçekte ne olduğunu üniversiteye gittiğimde ve içimden gelen şeyleri yapmaya başladığımda anladım. İçimden gelenler bugün sinema gideyim, yarın yürüyüşe çıkayım şeklinde değildi. Öyle hemen değil yavaş yavaş buldum gerçekten sevdiğim şeyleri. O muhteşem görkemiyle dağlar çekti dikkatimi ilk. Düşündüm ve ben dağları seviyorum dedim kendime. İnsanın kendi gücüyle bir yere vardığı, o yere gitmeye çalıştıkça vücudunun kendine geldiği, atılan her adımda alınan temiz oksijene karışan toprak kokusu ve şehir hayatının sıradanlığının dışına çıkma mutluluğu...Bunun yanında senin ne hissettiğini anlayan ve seninle bu zevki yaşayan, egodan uzak arkadaşlar. Anı yaşamayı ve anılar biriktirmeyi sevdim her zaman. Anı ölümsüzleştirmek istedim. Fotoğraf çekmeyi denedim ve tutkum oldu. Benim için önemli olan ve değerli bulduğum ne varsa fotoğrafını çektim. Kimi insanlar için çiçekler, kimileri için doğa manzaraları önemliyken benim ilgimi belgesel fotoğrafçılığı çekti. Gözümle gördüğüm bütünün dışında kesitler aldıkça ve bunlara yorum kattıkça daha çok zevk aldım. Bunu yaparken herhangi bir şehirdeki bir fotoğraf kulübüne gittiğim zaman veya tanımadığım fotoğrafçılarla geziye çıktığımda o insanları yıllardır tanıyormuş gibi hissettim. Çünkü benimle aynı zevki alan insanlardı.Hayata bakışımız aynıydı. Mücadeleyi, özgürlüğü sevdim hep. Bisiklete binmek bu ruhu yaşamam için en güzel fırsattı bana. Herhangi bir yere gitmem birileri ya da bir şeyler tarafından engellenmiyordu çünkü.

Trafikte kalır mıyım diye korkmadan istediğim yere gidebilmekti güzel olan. Ama bunu yaparken amacım gitmeye çalıştığım yere ulaşmaktan çok yoldan aldığım keyif oldu. En önemlisi de biliyordum ki bunu yaparken doğaya zarar vermiyorum, oksijeni içimde hissediyorum ve ciğerlerime dolduruyorum. Pek çok zevkte olduğu gibi benimle aynı hissi yaşayan insanlar olduğunu yalnız olmadığımı biliyorum. Bu hayatta gerçekten nefes aldığım şeyler bunlar. Herkesin zevkleri farklıdır. Kimi yemek yapmaktan hoşlanır, kimi ebru sanatından kimisi de şarkı söylemekten.

Aslında önemli olan hangisini yaptığından ziyade her ne yapıyorsan yap aldığın keyif! Bunları yaptıkça boğazımızdan geçen her nefes sıkışmış damarlardan geçen nefes gibi kan gibi değil yaşam dolu keyif dolu akacak. Hiç tanımadığımız veya bambaşka yapıya sahip olduğumuz insanlarla bizi bir araya getiren de zevklerimiz olacak daima. Belki de bunu bile bile Rumeli Hisarı yirmi yıldan fazla süredir konserlerle herkesi bir arada yani ortak paydada toplamıştır. O muhteşem tarihi dokusuyla insanlara kapılarını açmış ve birlik beraberliğe şahit olmuştur. Yapılış amacını aşmış, insanları korumaktan ziyade sanatla buluşturur olmuş.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ali Cihan AKYÜZ- Mesaj Gönder


01

Hayrettin Sönmez - Fotoğraf - kısa tarihçe eksik.

Yanıtla.0Begen

Sosyal Anket

Kartepe`nin en önemli sorunu nedir?

Oy Ver