Goji Berry nedir Faydaları nelerdir?

Merhaba Sevgili dostlar bu haftaki sayımızda mucizevi bitki olan Goji Berrry meyvesini siz değerli okuyucularmız için araştırıp inceledik. Goji Berrry nedir, faydaları nelerdir?

Kilo vermek, zayıflamak isteyenlerin bolca konuştuğu son zamanların popüler meyvesi olan Goji Berry gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Peki, Goji Berry nedir? Goji Berry'nin fayfaları nelerdir? İşte detaylar...

 

DOĞAL BİR ÜRÜN

Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu alternatif tıp ve doğal ürünler arasına ismini ekleyen Goji Berry, popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle zayıflamak isteyen kadınların tercih etmeye başladığı doğal bir ürün olan Goji Berry ya da Türkiye'de bilinen adıyla Kurt Üzümü, faydalarıyla kendisinden söz ettiriyor. İşte sizler için derlediğimiz Goji Berry meyvesinin faydaları...

Anavatanı Tibet olan, kurt üzümü ya da mutluluk meyvesi olarak da bilinen "goji berry''nin içerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu belirtildi.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, vücudun havadaki oksijen atomu ve onun benzeri serbest radikallerin her an saldırısına maruz kaldığını belirtti.

Uzun ömür meyvesi olarak da adlandırılan goji berrynin içinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğunu ifade eden Uslu, "Serbest radikaller bizi kanser yapar, derimizde kırışıklığa neden olur. Goji berry, kanser önleyici bir madde olan germanium içeren, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş birkaç bitki türünden biridir. İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler, kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur" dedi.

 

KANI TEMİZLİYOR,

KOLESTEROLU DÜŞÜRÜYOR

Uslu, küçük yumuşak meyveleri olan goji berrynin bin 700 yıl boyunca Tibet'te üretildiğini,

 

Türkiye'ye ise son yıllarda getirilmiş bir bitki olduğunu vurgulayarak, "Tibetliler yüzlerce yıl goji berryden yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar.

Goji berry, Tibet'te kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyor, ayrıca kanı temizleme özelliği de bulunuyor" diye konuştu.

Bilimsel çalışmalarda özellikle karaciğer kanserlerinden korunmada goji berrynin çok etkili olduğunun görüldüğüne dikkati çeken Uslu, şöyle devam etti:

"Goji, hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCG'nin olumlu etkileri pek çoktur.

Vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, cinsel istek ve gücü düzenler, vücuda daha genç ve diri görünüm kazandırır.

Yüksek tansiyonu belirgin biçimde önlediği görülmüştür. Alzheimerden korunmak için de mutluluk meyvesinden kendimizi mahrum etmemeliyiz."

Uslu, piyasada kilosu ortalama 60 liradan satılan goji berrynin evde saksıda dahi yetiştirilebileceğine işaret etti.

 

GOJİ BERRY’NİN

10 MUCİZEVİ FAYDASI

Sağlık söz konusu olduğunda modern tıp olmazsa olmazımız. Son yüzyılda insan ömrünün ve kalitesinin artmasında modern tıbba çok şey borçluyuz elbette. Ama bu her anımızı doktorlarla ve ilaçlarla geçirmemiz anlamına gelmiyor. Kaliteli yaşayarak aslında modern tıbba olan ihtiyacımızı da en aza indirmek mümkün. Bunun için de yüzyıllardır sağaltıcı etkisinden faydalanılan bitkilere yeni bir gözle bakıyoruz. Mesela goji berry. Anavatanı Himalayalar olan bu efsanevi kırmızı meyvenin neredeyse her gün yeni bir faydası keşfediliyor. Çin’de bin 700 yıldır kullanılan goji berry sayısız faydasıyla tüm dünyanın dikkatini çekiyor. İşte yaşam kalitesini arttıran goji berry’nin en çok bilinen 10 faydası…

 

 1. Yaşlanmayı yavaşlatır

Sağlıklı bir yaşamın en önemli göstergelerinden biri de yaşlanmanın geciktirilmesi. Goji berry zamanı bir sayaç gibi sıfırlayamıyor ama hiç değilse etkilerini azaltıyor. Lifli yapısı ve etkili anti oksidan özelliğinden dolayı goji berry anti aging yani yaşlanma karşıtı görevini görür ve cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Bunun dışında cilt üzerinde serbest radikallerin olumsuz etkilerini kırarak cilt kanseri gibi, ciddi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltabilir.

 

 1. Anksiyete ve depresyonu hafifletir

Goji içerisinde barındırdıkları ile depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bu yönüyle Çin’de yaşam enerjisinin arttırdığına inanılır. Depresyonun etkilerini gidermek için modern tıptan önce başvurulan geleneksel bir reçetedir.

 

 1. C vitamini deposu

Bağışıklığı arttırıcı etkisiyle C vitamini soğuk algınlıklarına karşı bulunmaz bir maden gibidir. Goji berry de C vitamini bakımından öyle zengindir ki, portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bahar günleri için eşsiz bir önlemdir.

 

 1. Yağ yakmak için bire bir

Goji berry 19 farklı amino asit içerir. Proteinin yapı taşı olan amino asitler de kasların yenilenmesi ve büyümesini sağladığı gibi, yağ yakımını hızlandırır. Yani yağ biriktirmeden güç ve kilo kazanmak isterseniz amino asit bakımından zengin gıdaları tercih etmelisiniz. Fakat beraberinde bolca su içmeyi unutmayın.

 1. Sindirimi kolaylaştırır

Uzakdoğu’nun bu gizemli meyvesi, sindirim sorunlarını gidermeyi de sağlıyor. Gastrit gibi mide sorunlarının düzelmesi için oldukça yardımcı oluyor. Bunun için goji berry suyunun daha etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

 

 1. Doğurganlık yetisini arttırır

Goji, gene Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde kısırlık tedavisi için kullanılıyor. Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin canlılığını sağladığı ve testisteki hücrelerin stres kaynaklı azalmalarını ve ölümlerini engellediği ortaya koyulmuştur.

 

 1. Şeker ve insülin seviyesini düzenler

Çin’de oldukça eski zamanlardan beri özellikle Tip 2 diyabette tedavi amaçlı goji berry kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet de bilindiği gibi dünyada en sıklıkla görülen diyabet tipidir. Tip 2 diyabetli kişilerde, insülin üretimi azdır veya onu yeterince kullanamazlar. Goji berry de bu noktada devreye girer, şeker ve insülin seviyesini düzenler. Ancak ilaç kullanan diyabet hastaları goji berry yemeden önce mutlaka hekime danışmalıdır.

 

 1. Kolesterol seviyesini düzenler

Zayıf olmak kolesterol etkilerinden uzak olmak anlamına gelmez, çok ince insanlarda bile kolesterole rastlanabilir. Kolesterolün en büyük nedeni ise diyet ve yaşam tarzımızdır. Goji de, kötü kolestrole karşı savaş açar.

 

 1. Görme bozukluklarına iyi gelir

A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı açısından hayati önem taşıyan mineral ve vitamin içeren goji berry göz sağlığına da faydalıdır. Goji berry içerdiği bu besin ve minerallerin yardımıyla katarakt oluşmasını önlediği gibi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.

 

 1. Enerji verir

Dinlenmiş bir beden ve berrak bir zihinle güne başlamak gibisi yoktur. Ağrılara ve halsizliğe olan etkisi nedeniyle geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin giderilmesi için en çok başvurulan doğal kaynak da goji berry’dir. Yalnız goji berry’i uykudan önce almamaya dikkat etmelisiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Naif BAGİ - Mesaj Gönder


Array
(
  [id] => 173
  [site_id] => 64
  [facebook_id] => 
  [twitter_id] => 
  [google_id] => 
  [email] => naif-bagi@kartepe.daktilo.com
  [activated] => 1
  [activated_at] => 
  [last_login] => 
  [first_name] => Naif
  [last_name] => BAGİ
  [slug] => naif-bagi
  [nick_name] => 
  [show_real_name] => 0
  [company] => 
  [avatar] => /users/173/avatar.jpg
  [profile_img] => /users/173/profile.jpg
  [province] => 
  [gender] => 
  [nth] => 9999999
  [disallow_comments] => 
  [company_name] => 
  [company_invoice_address] => 
  [company_phone] => 
  [company_fax] => 
  [company_email] => 
  [company_website] => 
  [company_vd] => 
  [company_vn] => 
  [facebook_page_url] => 
  [facebook_profile_url] => 
  [created_at] => 2016-12-29 16:58:57
  [updated_at] => 2017-01-24 11:19:18
  [deleted_at] => 
  [other_entries] => Array
    (
      [0] => Array
        (
          [id] => 104510
          [oid] => 
          [devid] => 
          [pool_id] => 
          [site_id] => 64
          [user_id] => 170
          [author_id] => 173
          [type_id] => 1973
          [province_id] => 41
          [county_id] => 554
          [notification_id] => 
          [view_file] => 
          [tag] => 
          [text_on_img] => 
          [coordinates] => 
          [mode] => 
          [status] => published
          [date_1] => 
          [date_2] => 
          [extra] => 
          [person] => 
          [params] => 
          [published_at] => 2017-04-14 12:28:00
          [unpublished_at] => 0000-00-00 00:00:00
          [created_at] => 2017-04-14 13:03:17
          [updated_at] => 2017-04-14 14:42:01
          [deleted_at] => 
          [urls] => Array
            (
              [tr] => /makale/104510/naif-bagi/illerin-meshur-yemekleri-hangi-ilin-hangi-yemegi-meshur
            )

          [url] => /makale/104510/naif-bagi/illerin-meshur-yemekleri-hangi-ilin-hangi-yemegi-meshur
          [content] => Array
            (
              [id] => 607493
              [site_id] => 64
              [src_id] => 104510
              [src_type] => Entry
              [language_id] => 1
              [title] => İllerin Meşhur Yemekleri. Hangi İlin Hangi Yemeği Meşhur?
              [description] => 
              [body] => 

Herkese Merhaba. Sevgili Okurlar bu yazımızda siz değerli okuyucularımızla hangi İlin hangi yemeği meşhur konusunu paylaşmak istedim. Türkiye yemek konusunda çok geniş bir kültüre sahip. Bir çok ilin bilinen lezzetlerinin yanında adını belki de ilk kez duyacağınız bir çok lezzet çıkacak bu yazıda karşınıza. Tabi bir de yaşadığımız kent var. Genele baktığımızda Kocaeli ile ilgili pek bir şey yoktur diye düşüne bilirsiniz ama öyle değil. Mesela çok az kişinin bildiği bir bilgiyi paylaşayım sizlerle ki, Osmanlı döneminde Kocaeli ve bölgesinden saray mutfağının kileri diye bahsedilirmiş.

Gerçi hala köylerimizin çoğuna İstanbul’daki manavlar geliyor, geceden sabaha kadar köy köy gezip aldıkları sebze meyve ve taze yeşilliği envaı çeşit otları tezgâhlarına taşıyorlar. Yine bir rivayete göre İstanbul’un fethinde Kadırgalar Haliç’e Kandıra’nın meşhur bezir yağının sürüldüğü kütüklerin üzerinden indirildi. Sadece kent mutfağımı? Tabi ki hayır. Yoğun göç alan kentimizde Türkiye’deki tüm yöresel mutfağı görebilme şansınız var.

İlimizin çok güzel ve nadide bir mutfak kültürü var ama maalesef bu güne kadar kimse derleyemedi. Ancak şimdilerde umutluyum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Kültür ve sosyal işleri daire başkanlığının şu günlerde çok kapsamlı bir çalışması var.

“Marka Kent Kocaeli” projesi kapsamında, Kocaeli’ ye ait yemek kültürünün gün ışığına çıkarılması, kayıt altına alınarak belgelenmesi ve yeni nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla bir proje başlatıldı. Bu proje sayesinde hem yöremize ait geleneksel lezzetlerin bilinirliği ve tanınırlığının arttırılması, hem ilimizin gastronomi turizmi durağı haline gelmesi, hem de şehrin tarihi kültüründen gelen geleneksel yöre mutfağının standartlarını oluşturmak amacıyla şehrin bilgeleri adlı bir proje başlatıldı. Temennim güzel kentimizin kent sofrasını en iyi şekilde sergileyen bir mekâna ve de iyi bir mutfak müzesine kavuşması.

Lafı daha fazla uzatmadan sizlerle İllerimizin meşhur yemeklerini paylaşmaya başlayalım.

Kocaeli yöresine dikkat ederseniz bir hayli çekici yemeğimiz var. İnanıyorum ki bu yazımı okuduktan sonra Kocaeli’nin yöresel yemek kültürü olup olmadığına daha iyi karar vereceksiniz.

İllerin Meşhur Yemekleri Nelerdir? Hangi İlin Hangi Yemeği Meşhurdur?

Adana:Adana Kebabı, Şalgam Suyu, Yüzük Çorbası, Süllüm ve Karakuş Tatlısı.


Adıyaman:Basalla, Yapıştırma, Hıtap.
Afyonkarahisar:Sakala çarpan çorba, Zürbiye, Sırtsırta, Ağzı açık, Pırasa, Musakka, Ocak bükmesi, Cızdırma, Övme, Hamursuz, Cimcik, Palize, Yanı yarma ve Cücü kadayıf.


Ağrı:Abdigör Köftesi, Gösteberg et, Selekeli (saç kavurma), Haşıl, Hengel, Erdek, Hasude, Halise, Murtuğa, Kete, Bişi, Mercimekli Bulgur Pilavı, Tavşan tandır, Tandır ekmeği, Gırar, Kak, Siyah erik pestili, Dut kurusu


Aksaray:Soğanlama, Bamya çorbası, Çiğleme.